MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gdańsk świętował przed pomnikiem Sobieskiego

OPRAC.: KŁG
3 maja w Gdańsku
3 maja w Gdańsku Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Na całym Pomorzu trwają obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Nie inaczej było w Gdańsku, tutaj mieszkańcy zebrali się przed pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, gdzie odbyły się oficjalne miejskie uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, i drugiej na świecie, konstytucji.

Niech nam żyje 3 maja! Uroczystości w Gdańsku

Podczas uroczystości w Gdańsku zastępca prezydent, Piotr Grzelak, przypomniał, że uroczystość ta nieprzypadkowo zorganizowana została właśnie u stóp tego pomnika. 

- To miejsce - symbol, łączące pragnienie wolności i niepodległości wielu pokoleń Polaków - mówił Piotr Grzelak. - Dziś przypominamy reformatorskie dzieło Sejmu Wielkiego, w tym Konstytucję z 1791 roku i jej zasady: rządy prawa i konstytucyjne wolności. 19 lat wcześniej, w 1772 roku, zaborcy dokonali I rozbioru Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Przez dwie dekady reformatorzy zabiegali o odnowę Rzeczpospolitej, ścigali się z czasem, czując obecność i wpływy Rosji, Prus i Austrii - mówił Piotr Grzelak. - Konstytucja 3 Maja była bezcennym dziedzictwem. To na tym dziedzictwie pokolenie naszych rodziców rozpoczęło marsz ku pełnej wolności. Majowe obchody w roku 1980 przyniosły aresztowanie, na trzy miesiące, przemawiających do zgromadzonych tutaj, pod pomnikiem: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Ich wyjście z aresztu zbiegło się z decyzją o sierpniowym strajku.

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podkreślała z kolei, że polski dokument z 1791 roku był wzorem do naśladowania dla całej Europy.

- 233 lata temu to Polacy okazali się być najnowocześniejszym narodem Europy, który dzięki swoim myślicielom przyjął rozwiązanie modelowe - mówiła Beata Rutkiewicz. - To dowód wielkości polskiej myśli prawniczej. Konstytucja z 1791 roku była preludium do tego, co działo się później: powstań, wojny obronnej, buntu przeciwko komunizmowi, walki o demokrację i rządy prawa. Konstytucja 3 Maja była tym dokumentem, który kompleksowo porządkował rzeczywistość polityczną. Niestety, ustawa ta obowiązywała tylko przez rok. Stan ten został przerwany w wyniku zawiązania się konfederacji targowickiej. Skąd zatem ta duma i radość, skoro konstytucja ta upadła? Stąd, że zdążyła stać się wzorem i drogowskazem nie tylko dla Polaków, ale i Europejczyków. Udowodniła, że dzięki wspólnocie obywatelskiej, równości i wartościom można osiągnąć cel i zmienić rzeczywistość.

Na koniec uroczystości symbolicznie wypuszczono w niebo gołębie, a obecni wspólnie odśpiewali pieśń patriotyczną: "My, pierwsza brygada".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gdańsk świętował przed pomnikiem Sobieskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto