Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kod do śmietnika? Takie rzeczy tylko na osiedlu w Gorzowie!

Tomasz Rusek
Krzysztof Kaczanowski: - Fakt, nasze rozwiązanie jest nowatorskie, ale się sprawdza!
Krzysztof Kaczanowski: - Fakt, nasze rozwiązanie jest nowatorskie, ale się sprawdza! Fot. Tomasz Rusek/arch. prywatne
Tego jeszcze nie było! Spółdzielnia Metalowiec zabezpieczyła dwie altany śmietnikowe cyfrowymi zamkami. - Domofony do śmietników porobili - kpią niektórzy. A prezes spółdzielni Krzysztof Kaczanowski odpowiada: - Ważne, że zamki się sprawdzają!

Dlaczego klawiatury pojawiły się właśnie na altanach przy ul. Andersa? Nieprzypadkowo. Bo od lat jest tam dość nietypowy problem.

Najpierw było ogrodzenie

Obok siebie stoją bloki spółdzielcze i wspólnotowe. Problem w tym, że lokatorzy ze wspólnoty mają bliżej do śmietników spółdzielni, niż do swoich. I - zdaniem spółdzielców - z tego powodu podrzucali odpadki do ich koszy. Bo tak było wygodniej i bliżej.
Ten spór opisywaliśmy już w zeszłym roku w Gazecie Lubuskiej („Jak Kargul z Pawlakiem. Sąsiedzi nie mogli się dogadać więc trzeba było się odgrodzić). Wtedy to Czytelnik - wspólnotowy - poskarżył się GL, że spółdzielnia poustawiała ogrodzenia, które odcięły ludzi od popularnych skrótów. To był jednak sposób, by utrudnić dojść do spółdzielczych śmietników. - Chyba im to wiele nie dało, bo teraz pomontowali domofony - dał nam znać ten sam mężczyzna (nie chciał danych w gazecie).

[gal]38897363;38897367;38897369;38897371;38897373;38897375;38897377;38897379;38897383;38897385[/gal]

Elektronika robi robotę

Pojechaliśmy na miejsce. I faktycznie: przy spornych altanach (czyli tam, gdzie miało dochodzić do podrzucania odpadów) są cyfrowe zamki.

Cyfrowe zamki przy śmietnikowych altanach

Eleganckie, nowoczesne, mają nawet minidaszki, żeby deszcz nie padał na klawisze. Jak wygląda teraz korzystanie z altany? Człowiek (mieszkaniec spółdzielczego bloku, ma się rozumieć) podchodzi do drzwi, wbija swój kod na klawiaturze i wchodzi do altany.

Pan Piotr chwali rozwiązanie. - Jak bramka była na klucz, wielu jej nie zamykało. Inni zapominali klucza. Tu pamiętasz kombinację cyfr i tyle. Choć powiem panu, że podrzucanie się zmniejszyło, ale nie skończyło. Tam, przy drugiej altanie, jest kilka worków. Czyli albo ktoś od nas kodu nie pamiętał, albo wspólnotowy zostawił - mówi mężczyzna. Podkreśla szybko jeszcze jeden plus nowego systemu: skończyło się grzebanie w odpadach. Bezdomni często przetrząsali pojemniki w poszukiwaniu puszek i zostawiali bałagan. Teraz jest wyraźnie czyściej.

Są nawet czujniki ruchu

Prezes spółdzielni Metalowiec Krzysztof Kaczanowski nie obraża się na żarty z „domofonów”. - Cyfrowe zamki sprawdziły się. Mamy mniej śmieci, większy porządek. A dodatkową zaletą jest fakt, że podciągnęliśmy do altan prąd, co pozwoliło zamontować tam oświetlenie z czujnikami ruchu. Więc jak ktoś wyrzuca śmieci wieczorem, to dobrze widzi oznaczenia pojemników - mówi GL prezes. Dodaje też, że nowy system działa dopiero od sierpnia, więc z ostatecznymi ocenami jego skuteczności trzeba poczekać kilka miesięcy. Jeśli jednak oceny będą wtedy cały czas pozytywne, to podobne zamki pojawią się także przy innych altanach (tam, gdzie montaż będzie technicznie możliwy).

A ile ta cała nowoczesność kosztowała? Prezes mówi, że nie ma jak podać kosztu, bo cyfrowe zamki były elementem wielkiej wymiany domofonów.

Sprawdziliśmy: w internecie najtańsze zamki na kod kosztują kilkadziesiąt złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kod do śmietnika? Takie rzeczy tylko na osiedlu w Gorzowie! - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto