Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lecimy nad Bobowicko? To urocza wieś z wyjątkową szkołą!

OPRAC.: red
Bobowicko to piękna wieś z niezwykłą szkołą, która ma bogatą historię! Zobaczcie zdjęcia miejscowości z lotu ptaka i KAPITALNE zdjęcia ze szkolnych kronik i z archiwum dawnych uczniów
Bobowicko to piękna wieś z niezwykłą szkołą, która ma bogatą historię! Zobaczcie zdjęcia miejscowości z lotu ptaka i KAPITALNE zdjęcia ze szkolnych kronik i z archiwum dawnych uczniów Grzegorz Walkowski/materiały ZSCKR w Bobowicku
Mamy dla Was świetne zdjęcia Bobowicka. Za pomocą drona wykonał je Grzegorz Walkowski. To niewielka wieś tuż koło Międzyrzecza, która może się pochwalić m.in. pięknym pałacem i... wyjątkową szkołą.

Tak o Bobowicku napisano na oficjalnej stronie Międzyrzecza: "Bobowicko (niem. Bobelwitz), miejscowość położona ok. 3 km na wschód od Międzyrzecza nad jeziorem Bobowicko. W przeszłości wieś miała charakter prywatny, a jej właścicielami były rody szlacheckie, między innymi von Kalckreuth oraz Dziembowskich. Do dziś zachował się pokaźnych rozmiarów kompleks dworski z pałacem oraz zabudowaniami gospodarczymi z XVIII/XIX wieku, które rozciągają się na półwyspie jeziora. Współcześnie Bobowicko jest jedną z większych miejscowości na terenie gminy. Od wielu lat działa tutaj Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru".

Piękny jubileusz

No właśnie! Wspomniana szkoła to wyjątkowa placówka. To tzw. placówka resortowa. Podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a takich szkół jest w Polsce tylko nieco ponad 40. W zeszłym roku szkoła hucznie świętowała 65-lecie.

Placówka oficjalnie rozpoczęła działalność 1 września 1954 r. Wówczas nosiła nazwę: Państwowe Technikum Hodowlane. „Początki były trudne. Pierwszą siedzibą szkoły był budynek w Międzyrzeczu, gdzie obecnie znajduje się Bank Pekao SA” - czytamy nocie historycznej.
Od początku 1955 r. szkoła mieściła się już w Bobowicku, w zbudowanych dla niej barakach. Naukę zaczęło tu 84 uczniów w dwóch klasach. Opiekował się nimi dyrektor i sześcioro nauczycieli. Cztery lata później obchodzono wielkie święto: szkoła otrzymała sztandar, który zaprojektował sam kustosza muzeum w Międzyrzeczu Alf Kowalski.

Były chwile grozy

Jednak w historii placówki były też chwile grozy. W nocy z 3 na 4 marca 1971 r. doszło do wielkiego pożaru. Spalił się internat dla dziewcząt, który mieścił się w przepięknym pałacu. Od tamtej pory jest już tylko internat koedukacyjny (zdjęcia pałacu też znajdziecie w naszej internetowej galerii).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto