Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Protesty kobiet w dobie pandemii. Minister nauki ostrzega uczelnie, że łamią prawo. Weźmie to pod uwagę przy podziale pieniędzy

Redakcja
Nauka na Uniwersytecie Zielonogórskim odbywa się w sposób zdalny
Nauka na Uniwersytecie Zielonogórskim odbywa się w sposób zdalny Jacek Katos
W związku z protestami, dotyczącymi orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oraz pandemią koronawirusa minister nauki grozi uczelniom za to, że jego zdaniem łamią prawo. Kuratorzy oświaty ślą listy do dyrektorów szkół…

Od kilku dni trwają protesty kobiet, wspierane przez mężczyzn, od kilku dni wciąż wzrasta liczba zakażonych koronawirusem osób. Na ulice wychodzą studenci. Niektóre uczelnie zorganizowały tzw. rektorskie godziny, by umożliwić pracownikom i studentom udział w protestach.

Nauka na Uniwersytecie Zielonogórskim odbywa się w sposób zdalny

Lubuskie. Protesty kobiet w dobie pandemii. Minister nauki o...

Minister weźmie pod uwagę zachowanie uczelni przy podziale pieniędzy

Zdaniem nowego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka to nieodpowiedzialność i łamanie prawa. Mówił o tym, w czwartkowy poranek, w programie pt. „#Jedziemy” w TVP Info : - Tam, gdzie dochodzi do łamania prawa i to łamanie jest jednoznaczne, istnieją daleko idące możliwości administracyjne. Proszę pamiętać, że jako minister nauki mam kompetencje do rozdzielania środków inwestycyjnych, środków na badania, na granty. Takie wnioski leżą u nas w ministerstwie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będziemy musieli brać pod uwagę również to, co dzieje się na poszczególnych uczelniach.

Uniwersytet Zielonogórski nie staje po żadnej ze stron sporu

Jak jest na największej lubuskiej uczelni – Uniwersytecie Zielonogórskim?
- Na uczelni pracuje prawie 2 tysiące osób i studiuje ponad 10 tys. studentów – każda z tych osób ma prawo do własnych poglądów, ma też prawo do ich wyrażania – ale Uniwersytet Zielonogórski nie staje po żadnej ze stron sporu i nie angażuje się w niego – mówi Ewa Sapeńko, rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego - Natomiast, jak wiele polskich uczelni, dołączamy do apelu środowisk akademickich: Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczącego Krajowej Reprezentacji Doktorantów, w sprawie konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonego 22 października 2020 r.

Oto treść apelu środowisk akademickich

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października br. orzekł niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży podzielił społeczeństwo naszego kraju, w tym także środowisko akademickie.

Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy. To - zwłaszcza w sytuacji pandemicznego kryzysu - zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych.

Apelujemy zatem do środowisk politycznych i społecznych o podjęcie dialogu, który będzie brał pod uwagę różne racje oraz poglądy i doprowadzi do niezwłocznego ustabilizowania sytuacji w naszym kraju.

Trzeba w nim uwzględnić nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz opinie samych kobiet. Powinny być one najważniejszym podmiotem poważnej i rzeczowej debaty, która dotyczy losu ich samych oraz ich dzieci.
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której część społeczeństwa ma poczucie wykluczenia, uprzedmiotowienia - rodzi to poczucie krzywdy. Próba zastąpienia dialogu rozwiązaniami siłowymi prowadzi do eskalacji konfliktu, pogłębia społeczne podziały, a przede wszystkim rodzi uzasadnione obawy o przyszłość.

Szczególnie ważne i pilne staje się podjęcie efektywnych działań zmierzających do znalezienia skutecznych sposobów udzielenia wsparcia osobom, które już ponoszą w codziennym życiu konsekwencje heroicznej decyzji o przyjściu na świat i wychowaniu chorego dziecka.

Skuteczne wsparcie dla tych rodzin jest niezbędnym działaniem w zakresie ochrony życia - tego przekonującego argumentu brakuje w dzisiejszej polemice i rzeczywistości.

Dialog, przeprowadzony w atmosferze zaufania i wzajemnego szacunku, powinien przynieść efekty w postaci prac, które doprowadzą jak najszybciej do powstania sytuacji prawnej, w której wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie skutkował dramatem ludzi, społeczeństwa i kraju.

To odpowiedzialność, z której nikt polityków nie może zwolnić, szczególnie w demokratycznym kraju.

Podpisali:

  • Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
  • Prof. dr hab. Zbigniew Marciniak, Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Prof. dr hab. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk
  • Dominik Leżański, Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
  • Aleksy Borówka, Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów
Trwa głosowanie...

Czy popierasz protesty kobiet po decyzji TK?

Lubuska kurator oświaty pisze list do dyrektorów szkół

Na obecną sytuację w kraju zareagowały też kuratoria oświaty wysyłając listy do dyrektorów szkół.
Lubuska kurator oświaty Ewa Rawa w liście przypomina o obowiązkach dyrektora i nauczyciela, wynikających z przepisów prawa. Jak czytamy dalej: „Ponadto przypominam, że wszelkie działania w sferze wychowawczej i profilaktycznej organizowane w różnych formach (akcje, projekty, happeningi, inne) podczas zajęć w szkole i poza nią muszą być zgodne z uchwalonym przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną programem wychowawczo – profilaktycznym.(…)

Szkoła powinna przekazać rodzicom pełną informację o planowanych kierunkach działań i sposobie ich realizacji, tak aby w sposób świadomy mogli podejmować decyzje w sprawie udziału ich dzieci w proponowanych przedsięwzięciach. Rodzice mają prawo wyrazić swój sprzeciw, jeżeli ich dziecko miałoby uczestniczyć w wydarzeniu niezgodnym z uznawanymi przez nich wartościami.

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły (art. 86 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Przypominam również o zadaniach dyrektora szkoły wynikających z § 1 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. W kontekście udziału młodzieży w protestach organizowanych w ostatnich dniach, zwracam uwagę, że w myśl § 1 ust. 1 pkt 8 cytowanego przepisu dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych. Brak uczestnictwa uczniów w zajęciach organizowanych w trybie zdalnym jest równoznaczne z nieobecnością ucznia na zajęciach szkolnych.

Zobowiązuję Państwa do informowania Lubuskiego Kuratora Oświaty każdorazowo o masowej nieobecności uczniów na zajęciach w poszczególnych oddziałach oraz o podjętych przez szkołę działaniach w tym zakresie”.

Tak wyglądał spacer studentek UZ w Zielonej Górze:
[*]"Wielki Spacer Studentek UZ" w Zielonej Górze. Tak protestowały tłumy młodych: mamy dość, że nikt nas nie słucha i traktuje jak idiotki!

Fundacja Rodzice Szkole zabiera głos

Na stronie Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. zamieszczono też list Fundacji „Rodzice Szkole”, podpisany przez prezesa Wojciecha Starzyńskiego. Czytamy w nim m.in. „Fundacja ”Rodzice Szkole” w trosce o bezpieczeństwo uczniów, rodziców i nauczycieli w pełni to rozwiązanie akceptuje (chodzi o nauczanie zdalne). Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich rodziców o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń i zdecydowane chronienie swoich dzieci przed ich naruszaniem. Uwzględniając powyższe, uważamy, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej jakiekolwiek świętowanie tzw. „tęczowego piątku” nie powinno mieć miejsca. Za szczególnie szkodliwe uznajemy zachęcanie uczniów do wyjścia w dniu 30 października br. w przestrzeń publiczną. Brak odpowiedzialności inicjatorów tego typu apeli, tym bardziej nakłada na nas rodziców obowiązek aktywnego sprzeciwienia się działaniom zagrażającym zdrowiu i życiu nas wszystkich”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto