Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2024. Wszystko, co chcecie wiedzieć o tym włoskim przysmaku

opr. Magda Smoleń
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Bez wątpienia ten włoski przysmak zawojował cały świat.
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Bez wątpienia ten włoski przysmak zawojował cały świat. fot. pixabay
Chrupiące ciasto, świeże zioła, lejący się ser i ten zapach! Czy znacie kogoś kto nie lubi pizzy? Margherita, pepperoni, hawajska… już same nazwy wystarczą, żeby poczuć się głodnym! 9 lutego na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Co trzeba o wiedzieć o tym włoskim przysmaku? Zdziwicie się, ile tajemnic w sobie skrywa!

Spis treści

Pizza Margherita na cześć Małgorzaty Sabaudzkiej

Margherita - prosta i pyszna.
Margherita - prosta i pyszna. Fot. Racool studio/Freepik

Ponoć pierwsza współczesna pizza powstała w 1889, kiedy Neapol odwiedziła Małgorzata Sabaudzka, królowa Włoch w latach 1878-1900. Niejaki Raffaele Esposito przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były:

  • pomidory (czerwień)
  • ser mozzarella (biel)
  • bazylia (zieleń)

Składniki te reprezentowały narodowe barwy Włoch. Esposito nazwał ją Margherita na cześć królowej. Do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.

Rzymska, sycylijska czy neapolitańska?

Jeżeli już jesteśmy w słonecznej Italii, skąd pochodzi pizza, warto wspomnieć, że rozróżnia się tam trzy najważniejsze rodzaje pizzy, zawdzięczające swój smak regionalnym składnikom i tradycjom kulinarnym.

  • Na podium znajduje się pizza napoletana (pizza neapolitańska) wywodząca się ze słonecznego Neapolu. I tu nie ma zmiłuj. Oryginalna ma w sobie pomidory San Marzano, tradycyjnie uprawiane w wulkanicznej glebie u podnóża Wezuwiusza oraz oryginalną mozzarella z mleka bawolic. Jej cechą charakterystyczną jest mocno zarumienione ciasto o chrupiących brzegach. Pizza tego typu powinna być wypiekana jedynie w opalanych drewnem piecach.
  • Inną odmianą regionalną jest sfincione, czyli pizza sycylijska. Ma gruby spód oraz ser ukryty pod sosem. Jest ona przygotowana w prostokątnej blaszce.
  • Nie można pominąć również wywodzącej się ze stolicy pizzy rzymskiej, którą najczęściej mamy na myśli wspominając o tym włoskim rarytasie. Cienkie, średnio wypieczone ciasto oraz szereg ulubionych składników to najbardziej kultowe oblicze pizzy, rozpropagowane na całym świecie.

Pizza hawajska z ananasem. Włosi: to profanacja!

Albo się ją kocha, albo nienawidzi! Pizza hawajska z ananasem wzbudza kontrowersje na całym świecie. Jej historia jest dość krótka. Powstała w 1962. Za jej twórcę uważa się greckiego emigranta Sama Panopoulosa, który osiedlił się w stanie Ontario w Kanadzie i prowadził tam restaurację. Oprócz burgerów, frytek czy hot dogów serwował również dania amerykańskie, mocno inspirowane kuchnią chińską, w której łączenie słonych i słodkich smaków jest bardzo popularne.

Pizza z ananasem wzbudza kontrowersje...
Pizza z ananasem wzbudza kontrowersje... Fot. Freepik.com

To właśnie Panopoulos dodał ananasa do pizzy z sosem pomidorowym, szynką i serem. Placek zyskał ogromną popularność i rzeszę zwolenników. Nie wszystkim jednak przypadł do gustu – wielu konserwatystów uznało ją za nietrafiony żart i kpinę z włoskiej tradycji.
Do dziś wielu Włochom pizza hawajska kojarzy się raczej z kulinarną profanacją.

Pizza niejedno ma imię

Pizza calzone z wyglądu wcale nie przypomina klasycznej pizzy.
Pizza calzone z wyglądu wcale nie przypomina klasycznej pizzy. Fot. Freepik.com

Pizza, która w ogólne nie przypomina pizzy? Na przykład pizza calzone. Przygotowywana jest w formie dużego pieroga z nadzieniem.
A pizza w kształcie babki? To pizza marchigiana. To wytrawne ciasto drożdżowe nadziewane serem.
I w końcu - pizza ziti. To ukłon w stronę miłośników makaronów. Podstawowym dodatkiem jest makaron przypominający kształtem penne, lecz o ściętych na prosto krańcach.

Jaką pizzę zamawiamy najczęściej?

Z badania Glovo wynika, że aż 78 procent Polaków zamawia pizzę do domu, a jak deklaruje 33 proc. badanych rodziców - na obiad najczęściej wybierają dla swoich pociech klasyczną pizzę margharitę.
Co ciekawe, zamawiamy pizzę na… poprawę humoru. Tak deklaruje aż 54 procent badanych.
Z kolei z najnowszego „Raportu Food Trendów 2023/24” przygotowanym przez platformę pyszne.pl wynika, że pizza, która jeszcze rok wcześniej była najczęściej zamawianym daniem, spadła na drugie miejsce.
A jaką pizzę kupujemy najczęściej? Na podstawie danych zgromadzonych przez aplikację PanParagon powstał ranking 10 najczęściej kupowanych rodzajów pizzy w 2023 r. Co się okazało? Niekwestionowaną królową jest margherita, następnie capriccioza, salami, pepperoni i… hawajska.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Pizzy 2024. Wszystko, co chcecie wiedzieć o tym włoskim przysmaku - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto