Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Brawo! Mała szkoła z Obrzyc cieszy się z wielkiego sukcesu

oprac. (TR)
Wyjątkowe ferie będą dopiero w przyszłym roku, ale uczniowie już cieszą się na ten wyjazd!
Wyjątkowe ferie będą dopiero w przyszłym roku, ale uczniowie już cieszą się na ten wyjazd! Fot. materiały SP4
W podstawówce nr 4 w międzyrzeckich Obrzycach wielka radość. Ekipa nauczycielek napisała tak ciekawy program zajęć, że okazał się jednym z najlepszych w Polsce. Efekt: 50 dzieci wyjedzie na darmowe ferie.

Konkurs zorganizowała Fundacja ING Dzieciom. Jej misją jest wyrównywanie szans życiowych dzieci i młodzieży całej Polski. Nagrodą były dwa tygodnie w ośrodku wypoczynkowym w Wiśle (tak, tak, w tej miejscowości, z której pochodzi Adam Małysz). Szkoły, które marzyły o zwycięstwie, musiały napisać ciekawy program zajęć. Okazało się, że kadra z SP4 napisała jeden z trzech najlepszych projektów w Polsce! To oznacza, że 50 uczniów z tej placówki wyjedzie za darmo na fantastyczne ferie. Wyjazd potrwa od 24 lutego do 6 marca.

Nauka pełna wrażeń

Nie będzie to jednak czas lenistwa. Bo uczestnicy turnusu będą musieli zrealizować zwycięski program. Jego hasło to „Znad Obry do Wisły- wylogowani do życia”. Spokojnie, spokojnie. Nie ma w nim mowy o siedzeniu w ławkach i zapisywaniu kolejnych stron w zeszycie!

To ma być 10 dni twórczych zajęć, które stworzą uczniom wiele okazji do zacieśniania więzi, integracji, aktywnego uczenia się, samodzielnego rozwiązywania problemów z różnych dziedzin oraz świadomego wykorzystania narzędzi informatycznych. Bo chodzi o to, by młodzi używali telefonów i tabletów do nauki. Wykorzystali ich potencjał.

- Zamierzamy poszukać źródeł Wisły, krążąc szlakami wokół Baraniej Góry, podążymy na skocznię i do muzeum śladami Adama Małysza, udamy się rycerską ścieżką wokół Czantorii, będziemy trenować drapieżne ptaki w sokolarni, zwiedzimy beskidzkie muzea, porozmawiamy z twórcą ludowym, zajrzymy do każdego zabytkowego obiektu w Wiśle, Cieszynie i Istebnej. W końcu przełożymy legendy beskidzkie na język dramy. Swoje spostrzeżenia zamieścimy w prezentacjach, opiszemy na blogu czy wkleimy do lapbooka - wylicza plany nauczycielka Joanna Obrębska-Spychała.

Razem można więcej

J. Obrębska - Spychała to koordynatorka projektu, która wymyśliła m.in. cele wychowawcze i edukacyjne (jest też odpowiedzialna za realizację bloku humanistycznego, warsztaty integracyjne oraz zajęcia poświęcone technikom uczenia się i zapamiętywania).
Jednak zapewnia skromnie, że jest tylko jedną z kilku osób, którym dzieciaki zawdzięczają wygraną. Bo zwycięską drużynę stanowiła cała ekipa pedagogów: Bożena Perdon (odpowiedzialna za prowadzenie zajęć z bloku matematyczno-przyrodniczego), Miłosława Drożdżyńska (odpowiedzialna za realizację działań artystycznych) i Małgorzata Dziedzic prowadząca zajęcia informatyczne (która też m.in. sformatowała wniosek). Wszyscy cieszą się, że 50 wychowanków będzie miało kapitalne ferie, na które pewnie ich rodzice nie zawsze mogliby sobie pozwolić.

J. Obrębska - Spychała zapewnia, że na pewno na wyjeździe będzie też czas na wypoczynek. Bo ciekawe zajęcia mają być przeplatane superzabawą: nauką jazdy na nartach, zjazdami na sankach, wizytami na basenie, ogniskami na świeżym powietrzu.

Chodzi o wspólnotę

Koordynatorka projektu tłumaczy, że najważniejsze dla wszystkich zaangażowanych w stworzenie feryjnego programu zajęć było „wyciągnięcie dzieci z ławek szkolnych i wdrożenie do wzięcia odpowiedzialności za proces uczenia się, praca metodą projektu, uczynienie nauki pasjonującą przygodą, a nie nudnym obowiązkiem”.

Nauczycielom chodziło również o pokazanie, że nauka to także wspieranie się w pracy zespołowej, a nie tylko wyścig o lepszy stopień. O pokazanie wartości wspólnego spędzania czasu, zamiast samotnego surfowania w sieci. - Stąd tytuł programu: „Znad Obry do Wisły- wylogowani do życia”. Proszę zauważyć, że w tym programie nie ma czasu na nudę, a jest wiele okazji do bycia w mniejszej czy większej wspólnocie, w ciekawych miejscach, podczas aktywności mało dostępnych w Międzyrzeczu - Obrzycach. Może choć kilku uczniów z projektowej grupy dzięki temu zechce poznawać świat i rozwijać swe talenty - dodaje J. Obrębska - Spychała.

Galerie miast i wsi z lotu ptaka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzyrzecz: Brawo! Mała szkoła z Obrzyc cieszy się z wielkiego sukcesu - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto