Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: dawny folwark to cały czas wielka ruina. A miało być tak pięknie...

OPRAC.: red.
Zobacz jak dawny folwark wygląda dziś i jak wyglądał dekadę temu
Zobacz jak dawny folwark wygląda dziś i jak wyglądał dekadę temu Tomasz Rusek/archiwum GL
Czytelnik Michał napisał, że „na drugim brzegu Obry straszy”. Oczywiście nie miał na myśli duchów. Chodziło mu o dawny folwark. Spokojnie mógłby robić za scenografię horroru albo filmu o apokalipsie… To miejski teren, który okazał się bardzo kłopotliwym podarkiem.

Kiedyś folwark należał do Agencji Nieruchomości Rolnych (jak wiele innych dawnych PGR-ów). I już wtedy był problemem. Agencja nie miała pomysłu na ten rozległy, zaniedbany teren z sypiącymi się nieruchomościami. Choć obszar wydawał się atrakcyjny – jest zlokalizowany całkiem blisko centrum miasta. Tyle że oddzielony rzeką (kiedyś z zamkowym parkiem łączył go most).

Plany były ambitne

W 2009 r., gdy Międzyrzeczem rządził komisarz, ratusz wystąpił do agencji o nieodpłatne przekazanie folwarku na rzecz miasta. Agencja szybko się na to zgodziła – pozbywając się w ten sposób problematycznej własności. Akt notarialny podpisano w grudniu 2009 r.

Ówczesny komisarz Marian Sierpatowski planował odnowę całej nieruchomości „poprzez przystosowanie zabytkowego zespołu folwarcznego na cele rekreacyjno – turystyczne i usługowe wraz z budową miejsc parkingowych i rewitalizacją otoczenia”. Tłumaczył też, że „zasadniczym celem rewitalizacji tego terenu jest jego ożywienie, poprzez zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego, oraz nadanie zdewastowanym obiektom nowych funkcji. Działania te także przyczynią się do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz poprawią estetykę przestrzenną” – czytamy w jednym z ratuszowych pism.

Rzeczywistość jest inna

Tych pięknych zapowiedzi nie udało się zrealizować do dziś. I nic nie wskazuje, by udało się to zrobić w niedalekiej przyszłości. Zgodnie z aktem notarialnym teren trzeba wykorzystać na cele związane z kulturą i/lub rekreacją. Co pochłonie miliony, których w ratuszu po prostu nie ma (a jest za to lista pilniejszych potrzeb).

Jedyna zmiana na plus to nowa ścieżka spacerowo – rowerowa, która niedawno powstała w okolicy. Pozwala suchą nogą przejść od Białego Mostu do folwarku. Jednak sam teren dawnego PGR-u od dekady zmienił się niewiele. A jeśli już, to raczej na minus. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii. Na początku zamieściliśmy fotografie najnowsze, potem możecie sobie przypomnieć, jak folwark wyglądał zaraz po przejęciu w 2010 r. Możecie też zapoznać się z ciekawą interpelacją na temat folwarku (radnego Andrzeja Chmielewskiego) i fragmentem odpowiedzi z ratusza w tej sprawie, z której korzystaliśmy tekście.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto