Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: fontanna zamiast szaletów? Konserwator zabytków mówi: Nie! [GALERIA]

Tomasz Rusek
Szalet "dodaje uroku" od wielu lat. W jego miejscu miała być fontanna, ale... nie ma na to zgody. Może więc zdrój? Albo studnia? Lub rzeźba z płynąca wodą?
Szalet "dodaje uroku" od wielu lat. W jego miejscu miała być fontanna, ale... nie ma na to zgody. Może więc zdrój? Albo studnia? Lub rzeźba z płynąca wodą? google streetview
W samym centrum Międzyrzecza od lat stoją brzydkie szalety. Ratusz chciał tam zbudować fontannę. Jednak konserwator zabytków nie zgodził się na taką inwestycję. Dlaczego? I co dalej z tym reprezentacyjnym terenem?

Pochodzące z lat 70. toalety ulokowano na niewielkim skwerku, przy popularnych plantach i jednym z ważniejszych skrzyżowań, trzy kroki od Rynku i urzędu miejskiego. Mało kto się tu załatwiał. Częściej betonowy bunkier (budynek z ubikacjami „schodził” pod ziemię) robił za osłonę dla pijaczków i chuliganów. A wielu załatwiało się... za nim.

Nic więc dziwnego, że gdy 9 czerwca na naszych facebookowych profilach Głos Międzyrzecza i Skwierzyny oraz Międzyrzecz NaszeMiasto.pl napisaliśmy, że szalety zostaną wyburzone, to migiem ta wieść dotarła do niemal 14 tys. internatów i zebrała ponad 130 komentarzy. I niemal wszystkie były utrzymane w tym samym tonie: międzyrzeczanie cieszyli się, że szkaradztwo zniknie!

Już wtedy burmistrz Remigiusz Lorenz powiedział, że w miejscu szaletów mogłaby powstać piękna, nowoczesna fontanna. Jednak zastrzegł wyraźnie, że aby tak się stało, zgodę musi wyrazić konserwator zabytków - bo układ uliczek i cała zabudowa śródmieścia jest wpisana do rejestru zabytków.

Dziś już wiemy, że konserwator... nie zgodził się na fontannę. Dotarliśmy do pisma, które przygotował. "(...) Należy wskazać, iż fontanna jest małą architekturą stosowaną w naszym kręgu kulturowym (na północ od Alp) od XVI w. w ogrodach lub parkach, w odróżnieniu od południa Europy, gdzie fontanny były źródłem wody pitnej. W murach miejskich na naszej szerokości geograficznej znajdowały się natomiast studnie miejskie lub zdroje, które w okresie baroku wzbogacano o elementy rzeźbiarskie, zaś fontanny umieszczano w ogrodach lub parkach przypałacowych (...). Ponadto na płycie rynku staromiejskiego, nieopodal miejsca planowanej inwestycji zlokalizowana jest już fontanna, zatem kolejna w formie zaproponowanej (...) nie jest możliwa do zaakceptowania. W miejsce fontanny zaleca się zastosowanie innej formy przestrzennej (studni, zdroju czy rzeźby) z wykorzystaniem elementu, jakim jest ujęcie wodne".

Co to oznacza? Urzędnicy muszą uszanować wskazówki konserwatora. To oznacza, że fontanny nie będzie, ale... niewykluczona jest jakaś miejska "ozdoba" z wodą w roli głównej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto