Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: koronawirus sprawił, że odwołano ciekawą konferencję o turystyce

Redakcja
Czy pow. międzyrzecki powinien rozwijać turystykę? Tak!
Czy pow. międzyrzecki powinien rozwijać turystykę? Tak! Grzegorz Walkowski/arch. GL/Paweł Rękawiecki
„Wpływ otwartych granic na rozwój turystyki regionalnej” - taki był tytuł konferencji planowanej na 25 marca nad jeziorem Głębokim. Niestety - epidemia sprawiła, że granice trzeba było zamknąć, zebrania ludzi ograniczyć, więc spotkanie zostało odwołane.

Choć wydarzenie nie doszło do skutku, postanowiliśmy o nim napisać - miało bowiem ciekawy temat (ważny dla całego pow. międzyrzeckiego) i świetną listę prelegentów. Dlatego mocno wierzymy, że impreza jeszcze dojedzie do skutku jeszcze przed tegorocznym sezonem turystycznym.

Turystyka: na tym można zarobić

Wydarzenie organizować chciała Lokalna Organizacja Turystyczna „Lubuski Region Turystyczny”. Jej wiceprezes Michał Kubik mówił GL (gdy jeszcze była nadzieja na dopięcie konferencji przy ograniczeniu liczy uczestników do 50 osób). - Konferencja ma na celu zwrócenie uwagi na rozwój regionu poprzez gospodarkę turystyczną, niestety bardzo często marginalizowaną w wielu samorządach naszego województwa. Chcielibyśmy ten trend odwrócić i wskazać kierunki, w jakich powinna rozwijać się turystyka na pograniczu lubusko - brandenburskim. Na wydarzenie są zaproszeni lokalni samorządowcy, branża turystyczna oraz osoby, których interesuje powyższa tematyka. Myślę, że dzięki naszej inicjatywie uda się pomóc poszczególnym gminom i powiatom wskazać dziedziny, w których można osiągnąć satysfakcjonujące wyniki gospodarcze – tłumaczył M. Kubik.

Swoją wiedzą podzielić mieli się m.in. Piotr Maciej Kaczyński (przedstawiciel Centrum Stosunków Międzynarodowych, członek Team Europe), Krzysztof Chmielnik (członek zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR), Łukasz Robak (właściciel Folwarku
Pszczew, założyciel Fundacji na rzecz polsko – niemieckiego sąsiedztwa), Hubert Gonera (dyrektor firmy Landbrand) i Michał Górzny (współwłaściciel firmy marketingowo – reklamowej Bardzomultimedialni).

Koronawirus sprawił, że przedsięwzięcie musiało zostać odwołane. Nową datę spotkania mamy poznać, gdy rząd zniesie ograniczenia w zakresie gromadzenia się i publicznych spotkań.

Jest o kogo zabiegać

Czy rozwijanie turystyki ma sens? Czy faktycznie może być ona ważną gałęzią naszej regionalnej gospodarki? Dane pokazują, że jak najbardziej.

Jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego (uwaga: za 2018 r., bo nowszych jeszcze nie ma) „w powiecie międzyrzeckim turystyczne obiekty noclegowe przyjęły 45,2 tys. turystów, tj. 6,6 proc. ogółu korzystających z noclegów w województwie. Turyści zagraniczni w liczbie 9,4 tys. osób stanowili 20,7 proc. turystów w powiecie i 5,3 proc. ogółu turystów zagranicznych w województwie. W porównaniu z danymi za 2016 r. odnotowano wzrost liczby osób korzystających z noclegu - o 27,6 proc., w tym turystów zagranicznych - o 43,4 proc.”. Czyli - zgodnie z tezą z tytułu planowanej konferencji – wpływ otwartych granic na turystykę jest znaczący.

Co więcej, w tym samym opracowaniu można przeczytać, że „w stosunku do 2016 r. liczba udzielonych noclegów w powiecie międzyrzeckim wzrosła o 3,8 tys., tj. o 3,8 proc. Wzrosła również liczba udzielonych noclegów turystom zagranicznym o 4,5 tys., a ich udział w ogólnej liczbie udzielonych noclegów w powiecie w 2018 r. wynosił 12,4 proc., tj. o 3,9 punktu proc. więcej niż w 2016 r.”.

A Waszym zdaniem powiat międzyrzecki jest atrakcyjny turystycznie? Co jest naszymi mocnymi stronami, a nad czym jeszcze musimy popracować?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto