Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: takiej inwestycji jeszcze nie było. Aż trudno to sobie wyobrazić!

OPRAC.: red
Jak wynika z informacji, która złożył inwestor, na tym gigantycznym terenie, poza maksymalnie milionem paneli - bo docelowo może być ich mniej - ustawione zostałyby także kontenery techniczne (do 200 sztuk, każdy o wymiarach 10x4x5 metrów) oraz do 200 transformatorów.
Uwaga: wszystkie zdjęcia ilustracyjne
Jak wynika z informacji, która złożył inwestor, na tym gigantycznym terenie, poza maksymalnie milionem paneli - bo docelowo może być ich mniej - ustawione zostałyby także kontenery techniczne (do 200 sztuk, każdy o wymiarach 10x4x5 metrów) oraz do 200 transformatorów. Uwaga: wszystkie zdjęcia ilustracyjne pixabay.com
Nawet 1.000.000 (to nie błąd, chodzi o milion) paneli fotowoltaicznych chce postawić inwestor na działkach niedaleko Międzyrzecza. Chciałby tam zbudować zespół elektrowni fotowoltaicznych „EF Kalsko”.

Jak wynika z dokumentów, które zostały złożone w międzyrzeckim ratuszu, wnioskodawcą jest firma Enercap Solar Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo chciałoby zbudować elektrownię o mocy 200 MW, czerpiącą energię ze słońca. Miałaby działać do 30 lat.

W etapach na 168 hektarach

Przedsięwzięcie miałoby powstawać etapami, by docelowo zająć około 168 hektarów (na działkach nr ewid. 152, 250/11, 252/6 położonych w obrębie ewidencyjnym 2-Kalsko oraz 13/10, 15/5 położonych w obrębie ewidencyjnym 1-Rojewo).
Jak wynika z informacji, która złożył inwestor, na tym gigantycznym terenie, poza maksymalnie milionem paneli - bo docelowo może być ich mniej - ustawione zostałyby także kontenery techniczne (do 200 sztuk, każdy o wymiarach 10x4x5 metrów) oraz do 200 transformatorów.

Co ciekawe, inwestycja tylko w czasie powstawania wymagałaby obsługi i pracowników. Po zamontowaniu paneli całość ma działać samodzielnie, automatycznie, a nadzór nad terenem będzie sprawowany przez monitoring. Inwestor przekonuje też w dokumentach, że farma nie będzie emitować żadnych gazów czy pyłów. Nie wpłynie też na komfort życia mieszkańców (teren przeznaczony pod budowę jest oddalony od zabudowy mieszkaniowej).

Trzeba sprawdzić wpływ na środowisko

Pomysłowi przyglądał się już dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich w Gorzowie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzeczu. Ona urzędy oceniły, że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia tej inwestycji na środowisko.

Innego zdania był jednak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie. Dlatego ostatecznie burmistrz Remigiusz Lorenz wydał decyzję, że wnioskodawcy muszą przeprowadzić taką ocenę.
To specjalna procedura, która ma na celu ustalenie, czy i jak przedsięwzięcie może wpłynąć na przyrodę.

Warto dodać, że międzyrzecki ratusz zajmuje się dokumentami dotyczącymi jeszcze jednej inwestycji, która ma być zlokalizowana w okolicy Kalska. Chodzi o stworzenie żwirowni. Przeciwko temu przedsięwzięciu protestują mieszkańcy wsi (sołtys z Radą Sołecką i mieszkańcami przygotowali specjalny apel). Wskazują, że żwirownia spowoduje straty przyrodnicze. Więcej na ten temat napiszemy w najbliższych dniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto