Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odprawa emerytalna w Polsce - ile wynosi i komu przysługuje? Sprawdź, jak reguluje odprawę emerytalną Kodeks pracy

wt
Odprawa emerytalna w Polsce jest powszechnym świadczeniem. Emeryci mogą uzyskać to świadczenie, które według Kodeksu pracy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Pracodawcy mogą jednak podnieść wysokość świadczenia i zapisać to w regulaminie pracy.Oto szczegóły!

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Odprawa emerytalna w Polsce jest powszechnym świadczeniem. Emeryci mogą uzyskać to świadczenie, które według Kodeksu pracy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Pracodawcy mogą jednak podnieść wysokość świadczenia i zapisać to w regulaminie pracy.Oto szczegóły! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Odprawa emerytalna w Polsce jest powszechnym świadczeniem. Emeryci mogą uzyskać to świadczenie, które według Kodeksu pracy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Pracodawcy mogą jednak podnieść wysokość świadczenia i zapisać to w regulaminie pracy. Zobacz szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Polecamy

Odprawa emerytalna -kto otrzyma?

Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest od ostatniego pracodawcy i może być przyznane tylko osobom, które osiągnęły już wiek emerytalny i nabyły uprawnienia do emerytury:

  • warunkiem otrzymania świadczenia jest ustanie stosunków pracy z powodu przejścia na emeryturę,
  • rodzaj umowy nie jest uwzględniony w kryteriach.
  • oznacza to, że umowa o pracę mogła być zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony.

W rozdziale III a art. 921 Kodeksu pracy wyjaśniono, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna.

Ile wynosi odprawa emerytalna?

W zakładzie pracy może obowiązywać układ zbiorowy lub inny regulamin wewnętrzny, który ustala kwestię wysokości odprawy emerytalnej. Jeśli jednak nie jest to uregulowane w żadnym dokumencie firmy, wtedy obowiązują przepisy ogólne Kodeksu pracy. Według nich odprawa powinna odpowiadać jednomiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika.

Niektóre grupy zawodowe mogą skorzystać z wyższych odpraw emerytalnych. Zaliczają się do nich urzędnicy samorządowi i państwowi. To, jaka będzie wysokość ich odprawy jest uwarunkowana stażem pracy:

  • przy stażu pracy powyżej 10 lat - dwumiesięczne wynagrodzenie
  • przy stażu pracy powyżej 15 lat - trzymiesięczne wynagrodzenie
  • przy stażu pracy powyżej 20 lat - sześciomiesięczne wynagrodzenie

Nauczyciele również należą do tzw. grupy uprzywilejowanej i w związku z tym przysługuje im wyższa wysokość odprawy emerytalnej. Przepisy zawarte w Karcie Nauczyciela regulują wysokość świadczenia, która uwarunkowana jest stażem pracy:

  • przy stażu pracy poniżej 20 lat - odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia
  • przy stażu pracy powyżej 20 lat - odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny. W przepisach zawartych w Kodeksie pracy nie ma dokładnego terminu wypłaty. Zazwyczaj odprawa emerytalna otrzymywana jest w ostatnim dniu pracy przed przejściem na emeryturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odprawa emerytalna w Polsce - ile wynosi i komu przysługuje? Sprawdź, jak reguluje odprawę emerytalną Kodeks pracy - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto