Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papieskie ślady w naszym regionie. Jest ich wiele [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Po wykładzie mieszkańcy wzięli udział w otwarciu wystawy z rozmaitymi pamiątkami z wizyt papieża na Ziemi Lubuskiej - zdjęciami, medalami i nawet butami Jana Pawła II. Część z nich wypożyczona została z muzeum znajdującego w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
Po wykładzie mieszkańcy wzięli udział w otwarciu wystawy z rozmaitymi pamiątkami z wizyt papieża na Ziemi Lubuskiej - zdjęciami, medalami i nawet butami Jana Pawła II. Część z nich wypożyczona została z muzeum znajdującego w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Dariusz Brożek, Artur Anuszewski
W międzyrzeckim muzeum otwarto wystawę „Jan Paweł II na Ziemi Lubuskiej”. Wernisaż poprzedził wykład biskupa Pawła Sochy o papieskich śladach w naszym regionie.

Wystawę zorganizowano z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

- Kolejną ważną rocznicą jest 30-lecie ukoronowania cudownego obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Dekret w tej sprawie wydał właśnie Jan Paweł II, który w 2001 r. wyniósł rokitniański kościół do rangi bazyliki mniejszej - mówi biskup Paweł Socha.

Otwarcie wystawy poprzedził wykład biskupa poświęcony papieskim śladom na Ziemi Lubuskiej. Kapłan opowiadał o spływach Drawą i Obrą, w których Jan Paweł uczestniczył jeszcze jako biskup. Wspominał swoje spotkania z Karolem Wojtyłą oraz mówił o jego relacjach z biskupami Wilhelmem Plutą i Józefem Michalikiem.

[

Ciekawym i jednocześnie lokalnym wątkiem wykładu było nabożeństwo, odprawionym przez papieża w Gorzowie Wlkp. podczas jego pielgrzymki w 1997 r. Jego tematem było świadectwo wiary Pierwszych Męczenników Polski, którzy zginęli z rak zbójców w 1003 r. w swoim eremie koło międzyrzeckiego grodu.

Zobacz wideo z festiwalu kolęd

Biskupowi podziękowali przewodniczący rady powiatu Tadeusz Jasionek i pracownica muzeum Zofia Mleczak. Głos zabrał proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela ks. kan. Marek Walczak, który jest jednocześnie dziekanem dekanatu pszczewskiego. Opowiedział o tym, że biskup J. Michalik i papież często do siebie pisali. W jednym z listów biskup wyraził żal, że papież nie przyjedzie do jego diecezji.

- Napisał, że nie może już liczyć na papieża, tylko na Matkę Bożą. Otrzymał taką odpowiedź. „Józef, wiesz, że papież jest chory i stary, a na Matkę Bożą zawsze możesz liczyć, bo ona jest najpewniejsza” - wspominał.

Licealiści bawili się do białego rana. Zobacz zdjęcia

Po wykładzie mieszkańcy wzięli udział w otwarciu wystawy z rozmaitymi pamiątkami z wizyt papieża na Ziemi Lubuskiej - zdjęciami, medalami i nawet butami Jana Pawła II. Część z nich wypożyczona została z muzeum znajdującego w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Zobacz wideo z wykładu biskupa Pawła Sochy

- Wystawa będzie czynna przez najbliższe dwa, trzy tygodnie. Myślimy o utworzenie stałej ekspozycji poświęconej Janowi Pawłowi II - zapowiada Andrzej Kirmiel, dyrektor muzeum.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto