Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj słynne, gorzowskie miejsca! Podniebny Gorzów odc. 1 [WIDEO]

Aleksandra Bulaczek
Gorzów Wielkopolski, dumne miasto położone nad Wartą, które może poszczycić się bogatą historią. Landsberg an der Warte, bo tak niegdyś nazywał się Gorzów, otrzymał prawa miejskie w XIII wieku. Landsberg, czyli „land” – ziemia, kraina oraz „berg” – góra, bo miasto położone jest – niczym dostojny Rzym – na siedmiu wzgórzach. To właśnie tutaj, w Gorzowie, mieści się siedziba wojewody lubuskiego. Tutaj także znajduje się rezerwat przyrody „Gorzowskie Murawy”.

Jeśli wybieracie się na przechadzkę po tym pięknym, lubuskim mieście, na Waszej spacerowej mapie nie może zabraknąć kilku kultowych miejsc, które warto zobaczyć. Gorzów słynie z wielu, ciekawych obiektów. Jednym z nich jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która oczaruje każdego swoją majestatyczną architekturą.

Sakralny obiekt ucierpiał w pożarze, który 1 lipca wybuchł w jego dostojnym wnętrzu. O tej tragedii głośno było w całej Polsce, bo przecież płonęła wizytówka jednego z lubuskich miast. Z wieży katedralnej buchały kłęby czarnego dymu i widoczne były złowrogie płomienie. Strażacy oraz niezłomni mieszkańcy Gorzowa ratowali katedrę, a także jej cenne wyposażenie, w tym obrazy oraz konfesjonały. Jeśli jesteście w Gorzowie skierujcie swoje kroki w kierunku katedry, by zobaczyć jak obiekt dzielnie poradził sobie z żywiołem. Przyjrzyjcie się dokładnie tej niezwykłej budowli. Tutaj króluje gotyk, jednak czujne oko wychwyci też elementy w stylu romańskim.

Wersja youtube (full HD)

Przed katedrą wznosi się pomnik Wilhelma Pluty, biskupa diecezjalnego Gorzowa w latach 1972 – 1986. Wcześniej, w roku 1958, Pluta został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem tytularnym Leptis Magna, administratorem apostolskim ordynariatu gorzowskiego. Przez wszystkie lata swojej kapłańskiej posługi, Wilhelm Pluta szczególną troską otaczał przede wszystkim rodziny. W tym celu utworzył - jako pierwszy w kraju - duszpasterstwo rodzin. Był człowiekiem, któremu bliska była nauka. W młodym wieku pełnił funkcję nauczyciela kontaktowego w państwowym gimnazjum polskim oraz w szkole powszechnej w Bielsku. Posiadał także stopień doktora, który uzyskał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Biskup był autorem aż 18 książek.

Z całą pewnością to właśnie on przyczynił się do rozwoju Kościoła w północno-zachodniej części Polski. Grób Wilhelma Pluty znajduje się w gorzowskiej katedrze.

Pozostańmy jeszcze w obrębie placu katedralnego. Obok świątyni znajduje się niezwykła fontanna Pauckscha. Jest to wierna rekonstrukcja rzeźby i fontanny z 1897 roku, która pod koniec II wojny światowej została zdemontowana i przetopiona przez Niemców na cele wojenne. Ale wróćmy do jej początków... W roku 1896 gorzowski fabrykant Hermann Paucksch ufundował nazwaną jego imieniem fontannę – studnię w postaci kobiety zwanej potocznie Bamberką, która na silnych ramionach niesie wiadra wody. Rzeźba symbolizować miała pracowitość mieszkańców Gorzowa i życiodajne wody Warty. U stóp Bamberki znajdują się postacie dzieci: dwóch dziewczynek z siecią, wędką oraz statkiem, które symbolizują rzeczną żeglugę oraz chłopca z kołem zębatym i młotkiem, które są symboliką przemysłu i dynamicznego rozwoju technicznego miasta końca XIX wieku.

Spacerując uliczkami Gorzowa, nie sposób nie zawitać na bulwar nad Wartą. Warta w Gorzowie to centralny punkt miasta. Spacer jej brzegami jest nie tylko długi. Co krok to czeka nas jakaś atrakcja! Jedną z najnowszych jest pomnik... Janusza Gorzowskiego. Tym imieniem została ochrzczona postać mężczyzny, którego wyrzeźbiły Ewa Bone i Ewa Kozubal. Co w Januszu jest niezwykłego? Niemal wszystko! Zacznijmy od tego, że Janusz Gorzowski siedzi sobie na krzesełku, czyta gazetę i łapie słoneczne promienie. Na nogach ma klapki, na głowie kapelusik. Choć to jedynie rzeźba, to Janusz wygląda jak żywy! Wyśmienita gratka dla wszystkich wielbicieli dobrego humoru! Bo i wielu gorzowian, jak i turystów goszczących w lubuskim mieście nad Wartą, chętnie pstryka sobie zwariowane fotki z najsłynniejszym Januszem w kraju.

Kulturalno-artystycznego tonu nadaje miastu Teatr im. Juliusza Osterwy, który od lat raczy gorzowian wyśmienitymi spektaklami i zawsze bogatym, interesującym repertuarem. Teatr dramatyczny im. Osterwy istnieje od 1946 roku. Sam budynek wzniesiono w roku 1873. Do dziś jednak nie są znani jego projektanci i budowniczowie, a trzeba przyznać, że obiekt robił i nadal robi na mieszkańcach wrażenie. Co istotne, piękny budynek nie ucierpiał podczas II wojny światowej, dlatego dziś możemy podziwiać jego majestat.

Przedstawienie inaugurujące działalność Teatru Miejskiego odbyło się 5 stycznia 1946 roku. Wystawiono wtedy sztukę pt. “Stary kawaler” autorstwa polskiego poety i dramaturga, Józefa Korzeniowskiego i to właśnie Korzeniowski był pierwszym “patronem” gorzowskiego teatru.

Gorzów Wlkp. może poszczycić się także Akademią im. Jakuba z Paradyża, której okazały gmach mieści się przy ul. Teatralnej 25. Inny, równie wspaniały obiekt uczelni mieści się na ul. Fryderyka Chopina 52.

Akademia zrzesza w swoich strukturach cztery wydziały: administracji i bezpieczeństwa narodowego, ekonomiczny, humanistyczny oraz techniczny. Tym samym gorzowska uczelnia i jej oferta kształcenia stała się silną przeciwwagą dla zlokalizowanego w grodzie Bachusa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Historia uczelni sięga roku 1998, jednak swojego patrona – Jakuba z Paradyża -– uzyskała dopiero w roku 2013. Ostatnie lata działalności uczelni to nieustanne starania o przekształcenie jej w akademię. Ten cel osiągnięto 1 września 2016 roku, kiedy to władzom uczelni przy wsparciu władz województwa lubuskiego udało się przekształcić Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Akademię Gorzowską.

Warto zaznaczyć, że Akademia im. Jakuba z Paradyża stale rozwija współpracę z zagranicznymi uczelniami działającymi m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji czy Austrii. Dzięki temu zachodnia część kraju zyskuje kolejny, prężnie rozwijający się ośrodek kształcący następne pokolenia Polaków.

Kolejnym obiektem, o którym warto wspomnieć są poszpitalne budynki przy ul. Warszawskiej. “Co w nich ciekawego?” – zapytacie. Może teraz miejsce to nie przyciąga Waszej uwagi, ale wkrótce będzie to prawdziwa, gorzowska perełka! Wszystko za sprawą sporej dotacji z regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, dzięki której stare, poszpitalne budynki zamienione zostaną na Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, Centrum Edukacji będzie zrzeszać kreatywnych ludzi z branż takich jak logistyka, transport czy branża mechaniczna i budowlana.

Czym jednak byłoby miasto, gdyby nie jego pracowici włodarze? Pracownicy Urzędu Miasta w Gorzowie zawsze chętnie pomogą w rozwiązaniu bieżących spraw i dylematów mieszkańców, a sam obiekt, w którym przyjmują gorzowian, zyskał ostatnio nowy, stylowy look! Zniknął wystrój sprzed lat, a w jego miejscu pojawił się piękny hol z wieloma miejscami do siedzenia. Jest także elektroniczny system kolejkowy, a nawet – uwaga – specjalna strefa zabaw dla najmłodszych. A wszystko po to, by zadbać o komfort mieszkańców goszczących w urzędowych murach.

Niewątpliwie Gorzów Wielkopolski stawia na rozkwit gospodarczy o czym świadczą dynamicznie rozwijające się w jego sercu firmy, ośrodki edukacyjne, a także miejsca, które swym urokiem potrafią przyciągnąć turystów z rozmaitych stron Polski. A Wy? Kiedy wybieracie się na gorzowską eskapadę?

Partnerzy odcinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto