Pszczew: inwestycja za prawie 400 mln zł przetnie teren gminy [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Firma buduje wielką linię elektroenergetyczną, która przetnie m.in. kawałek woj. lubuskiego. Przedstawiciele spółki zapraszają mieszkańców gminy Pszczew na rozmowę o tej gigantycznej inwestycji. W innych powiatach takie spotkania już były materiały inwestora
Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Firma buduje wielką linię elektroenergetyczną, która przetnie m.in. kawałek woj. lubuskiego. Przedstawiciele spółki zapraszają mieszkańców gminy na rozmowę o tej gigantycznej inwestycji.

Najbliższe spotkania informacyjno-konsultacyjne zaplanowano w ciągu najbliższych dni właśnie w gminie Pszczew. Odbędą się one według następującego grafika:
27 czerwca, czwartek, 17:00, świetlica wiejska w Stołuniu;
27 czerwca, czwartek, 19.00, świetlica wiejska w Szarczu;
28 czerwca, piątek, 17:00, świetlica wiejska w Świechocinie;
28 czerwca, piątek, 19:00, sala narad, remiza OSP, ul. Strażacka 1 w Pszczewie.
Przedstawiciel inwestora dodaje w komunikacie, że głównymi tematami spotkań będą: prezentacja zadania inwestycyjnego „Budowa linii 400 kV Baczyna-Plewiska”, prezentacja stanu wiedzy na temat oddziaływania linii elektroenergetycznej na środowisko i człowieka,
sprawy formalnoprawne przy realizowanym zadaniu. - Bardzo liczymy na Państwa aktywny udział w spotkaniach - czytamy w piśmie do mieszkańców.
Warto dodać, że podobne narady były już organizowane na terenie pow. międzyrzeckiego W maju spotkanie było w Kalsku koło Międzyrzecza. Przyszło kilkanaście osób, rozmowy były rzeczowe. Każdy, przez którego pole ma być poprowadzona linia, dostał namiary na „swojego” mediatora, z którym będzie teraz zawsze w kontakcie. Swoje narady z inwestorem mieli też mieszkańcy pow. gorzowskiego m.in. Kiełpina i Bolemina. Teraz czas na gminę Pszczew.

To wielkie przedsięwzięcie
Budowa linii 400 kV Baczyna-Plewiska kosztować będzie niemal 400 mln zł. Jak czytamy w informatorze przygotowanym przez PSE, „jest elementem tworzenia niezawodnego systemu elektroenergetycznego, niezbędnego dla rozwoju gospodarczego regionu, w tym gmin, przez które przebiega. Będzie zrealizowana w sposób gwarantujący bezpieczeństwo ludzi i środowiska, spełniać restrykcyjne wymogi prawa krajowego i międzynarodowego. Przyniesie również profity gminom, przez teren których zostanie wyznaczona jej trasa. Te korzyści to przede wszystkim bezpieczne dostawy energii, rozwój inwestycji, nowe miejsca pracy czy poprawa stopy życiowej mieszkańców. Realizując ten projekt, Wykonawca będzie dążył do kompromisu z władzami gminy oraz jej mieszkańcami w zakresie zaplanowania trasy linii (…)”

Linia przesyłowa jak odkurzacz
Inwestor w specjalnym komunikacie informuje, że linie przesyłowe są jednym ze źródeł pól elektromagnetycznych w środowisku. „Warto wiedzieć, że są to pola niskiej częstotliwości 50 Hz (herców), takie same jak wytwarzane przez urządzenia elektryczne używane w każdym domu np. odkurzacz, pralkę czy żelazko. Pole elektromagnetyczne ma dwie niezależne od siebie składowe: elektryczną i magnetyczną. Wartość pola elektrycznego (E) w przepisach obowiązujących w Polsce podaje się w kV/m (kilowolt/metr). Pole elektryczne wytwarza każdy obwód elektryczny pod napięciem - np. podłączona do gniazda elektrycznego, ale nie włączona lampka nocna. Kiedy lampka zostanie włączona, przez obwód popłynie prąd elektryczny, czego efektem będzie emisja pola magnetycznego (H), którego wartości podaje się w A/m (amper/metr). Wartości pól elektrycznego i magnetycznego, jakie mogą być emitowane do środowiska, są określone przepisami prawa. Polska ma w tym zakresie jedne z bardziej rygorystycznych norm w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 30 października 2003 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów w Polsce dla pól o częstotliwości 50 Hz określone są następujące wartości:
• dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową: odpowiednio 1 kV/m i 60 A/m dla składowych elektrycznej i magnetycznej,
• dla miejsc dostępnych dla ludności: odpowiednio 10 kV/m i 60 A/m dla składowych elektrycznej i magnetycznej.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy uznaje się, że nawet długotrwałe przebywanie w obszarze oddziaływania pól elektrycznego i magnetycznego o wartościach równych lub niższych niż podane w wyżej wymienionym rozporządzeniu, jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Wartości pola elektromagnetycznego emitowanego przez linie przesyłowe, są zbliżone do poziomów pól otaczających nas w życiu codziennym, w każdym zakładzie pracy czy gospodarstwie domowym” – czytamy w publikacji przygotowanej przez koncert PSE.

Mamy odpowiedzi na Twoje pytania
Firma przygotowała się także na pytania mieszkańców, które mogą paść podczas spotkań. Z tych najczęściej zadawanych ułożono nawet mały poradnik. Prezentujemy go w całości:

_Co to znaczy, że linia jest najwyższych napięć? _Linie najwyższych napięć, to takie, którymi przesyłane jest napięcie elektryczne równe lub większe niż 200 kV. W Polsce są to linie 220 kV i 400 kV. Linie najwyższych napięć pozwalają przesyłać energię elektryczną na największe odległości, przy równoczesnym ograniczeniu strat towarzyszących przesyłowi energii.

_Jak mogę wpłynąć na decyzje o przebiegu trasy linii? _Każdy z właścicieli nieruchomości ma możliwość wpływu na przebieg trasy linii na kilku etapach:
• podczas procedury wydawania decyzji administracyjnych,
• w czasie spotkań informacyjno-konsultacyjnych organizowanych w ramach realizacji zadania w każdej z gmin,
• za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej dla inwestycji,
• podczas spotkań z pełnomocnikami Inwestora, którzy pojawiają się w domach właścicieli nieruchomości celem podpisania umowy cywilnoprawnej,
• mailem na adres podany w broszurze o inwestycji, telefonicznie (numer telefonu podany jest w broszurze o inwestycji i umieszczony na stronie internetowej dla zadania), poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie poświęconej inwestycji.

_Kto będzie prowadził negocjacje z właścicielami gruntów? _Negocjacje prowadzą przedstawiciele Wykonawcy, posiadający pełnomocnictwa Inwestora do prowadzenia rozmów z właścicielami gruntów i zawierania umów w jego imieniu.

_Kto wylicza wartość odszkodowań/wynagrodzeń i jaka jest ich wysokość? _Wartość odszkodowania/wynagrodzenia szacowana jest przez biegłych rzeczoznawców majątkowych, posiadających niezbędne do tego uprawnienia. Proces wyceny odzwierciedlony jest w dokumencie pod nazwą operat szacunkowy, który okazywany jest właścicielom nieruchomości podczas rokowań.

_Czy za zniszczenia powstałe w trakcie budowy lub eksploatacji będą wypłacane odszkodowania? _Za straty w pożytkach i uprawach oraz w mieniu ruchomym i nieruchomym, które nastąpią w wyniku budowy bądź eksploatacji linii, właścicielom gruntów należy się dodatkowe odszkodowanie, szacowane na podstawie protokołu szkód, sporządzanego w obecności właściciela gruntu.

_Kiedy będą wypłacane odszkodowania / wynagrodzenia? _Odszkodowania i wynagrodzenia będą wypłacane właścicielom zgodnie z terminami uwidocznionymi w zawartych umowach lub decyzjach administracyjnych.

_Co to jest służebność przesyłu? _Służebność przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego w 2008 roku, w celu uregulowania stosunków prawnych między przedsiębiorcami przesyłowymi i właścicielami nieruchomości, na których znajdują się urządzenia do przesyłu m.in. energii elektrycznej. Określa ona zakres, w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości, na której znajdują się (lub mają się znajdować) jego urządzenia przesyłowe - wszelkie konstrukcje i instalacje tworzące linie elektroenergetyczne.

_Czego dotyczą ograniczenia na gruncie wynikające ze służebności? _Ograniczenia na gruncie wynikające z umów zawartych z właścicielami dotyczą wyłącznie pasa technologicznego o szerokości 70 m. Oznacza to m.in., że w odległości do 35 m od osi linii nie można wznosić budynków mieszkalnych i gospodarczych, nie można również wykonywać nasadzeń drzew, krzewów i roślinności przekraczającej 3 metry wysokości.

_Czy teren pod linią będzie można użytkować? _Teren pod linią będzie można użytkować za wyjątkiem: wznoszenia budynków mieszkalnych i gospodarczych; wykonywania nasadzeń drzew, krzewów i roślinności przekraczającej 3 metry wysokości, w siedemdziesięciometrowym pasie technologicznym. Można natomiast bez przeszkód pracować maszynami rolniczymi z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa

_Jak będzie wyglądała praca pod linią, jeśli chodzi o duże maszyny? _Pod linią elektroenergetyczną można pracować maszynami rolniczymi z zachowaniem należytego bezpieczeństwa i przestrzeganiem przepisów BHP.

_Co się dzieje w sytuacji, kiedy przewód zostaje zerwany i spada na ziemię? _Zerwanie przewodu spowoduje automatyczne działanie urządzeń zabezpieczających w obu stacjach - nastąpi natychmiastowe wyłączenie linii spod napięcia. Linia zostaje wyłączona w czasie 0,1 sekundy, a więc zanim zerwany przewód może zetknąć się z ziemią czy jakimkolwiek innym obiektem.

_Czy linia zakłóca odbiór sygnału radiowo - telewizyjnego? _Linia w żaden sposób nie zakłóca sygnałów radiowych i telewizyjnych.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Materiał oryginalny: Pszczew: inwestycja za prawie 400 mln zł przetnie teren gminy [GALERIA] - Międzyrzecz Nasze Miasto

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3