Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczew: major Majewski nigdy nie zostanie zapomniany...

oprac. (tr)
Piątkowe uroczystości zostały zorganizowane przez Fundację na Rzecz Polsko – Niemieckiego Sąsiedztwa, Stowarzyszenie z Pogranicza oraz gminę Pszczew.
Piątkowe uroczystości zostały zorganizowane przez Fundację na Rzecz Polsko – Niemieckiego Sąsiedztwa, Stowarzyszenie z Pogranicza oraz gminę Pszczew. zdjęcia nadesłane przez organizatorów
Rudolf Majewski ps. „Leśniak” był dowódcą 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, który w 1945 roku osiedlił się w Pszczewie. Kilka lat później został zamordowany w więzieniu. W piątek w Pszczewie odsłonięto tablicę ku jego pamięci.

Piątkowe uroczystości zostały zorganizowane przez Fundację na Rzecz Polsko – Niemieckiego Sąsiedztwa, Stowarzyszenie z Pogranicza oraz gminę Pszczew. Rozpoczęła je msza św. w kościele parafialnym w Pszczewie. Po niej, w asyście delegacji 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, na terenie parku przy kościele, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej właśnie mjr. Rudolfowi Majewskiemu. Na drugą część imprezy złożyła się konferencja popularnonaukowa. Głównym prelegentem był Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Podczas wykładu m.in. zaprezentowana została postać mjr. Rudolfa Majewskiego.

Tak o idei upamiętnienia majora napisała dr Karolina Korenda-Gojdź, prezes Stowarzyszenia z Pogranicza:
„Ocalić od zapomnienia - te słowa przyświecają nam od samego początku, kiedy zdecydowaliśmy się upamiętnić postać mjr. Rudolfa Majewskiego ps. „Leśniak” dowódcę 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, który w 1945 roku osiedlił się w Pszczewie, angażując się w życie społeczne naszej miejscowości. W 1946 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu we Wronkach, po pokazowym procesie politycznym przed Wojskowym Sądem w Poznaniu. 5 stycznia 1949 roku został w tym więzieniu zamordowany, o czym świadczą dokumenty ze śledztwa IPN Oddział w Poznaniu prowadzonego przez prokuratora Mirosława Więckowiaka (...). Jesteśmy zaszczyceni, że Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz oraz Starosta Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszka Olender (...)"..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto