Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna: Miasto wybudowało nowy blok komunalny. Mieszkania jak marzenie. Zobaczcie film

Redakcja
arch. UM w Skwierzynie
Brak mieszkań komunalnych i długie kolejki oczekujących na ich przyznanie, to problem większości gmin w Polsce. Samorządy budują mało mieszkań komunalnych. W dodatku coraz częściej słyszy się, że wyprzedają takie lokale, aby ich utrzymanie nie obciążało budżetu. Tymczasem w Skwierzynie kilka tygodni temu oddany został do użytku nowoczesny budynek komunalny z 22 mieszkaniami. To sukces skwierzyńskich władz samorządowych i szansa dla wielu rodzin na wygodne lokum.

Dla kogo te mieszkania

Nowy budynek komunalny stoi przy ulicy Grunwaldzkiej 18 w Skwierzynie. Jest wykonany w standardzie odbiegającym od powszechnego wyobrażenia o lokalach komunalnych. Elewacja budynku jest nowoczesna, mieszkania przestronne. Aby otrzymać mieszkanie należy złożyć wniosek o zamianę dotychczasowego mieszkania komunalnego, na nowe. Jest to oferta skierowana do osób, które wywiązały się z terminowego płacenia czynszu w ciągu ostatnich dwóch lat. To jest warunek konieczny. Jak do tej pory wpłynęło 10 wniosków. Do zagospodarowania zostało jeszcze 12 mieszkań.

Miasto czeka na młodych ludzi

Aby miasto mogło się rozwijać potrzebuje młodych ludzi. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia. Stąd w Skwierzynie wiele inwestycji, dzięki którym gmina ma być atrakcyjna dla młodych.

Miasto bez młodych mieszkańców nie będzie się rozwijać. Potrzebujemy młodych ludzi do pracy. Aby im i ich rodzinom żyło się w Skwierzynie wygodnie remontujemy przedszkola, klubiki dziecięce, szkoły. Wielu młodych buduje się w Skwierzynie. Ale czasy są takie, że nie każdy ma na tyle stabilną sytuację zawodową, żeby dostać kredyt mieszkaniowy. Dotyczy to też osób, które wracają z zagranicy. Stąd nasz pomysł na powołanie spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Aby otrzymać mieszkanie w systemie TBS-u trzeba wpłacić 30% wartości mieszkania

– mówi burmistrz Lesław Hołownia.

Miasto planuje przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców, aby zbadać jak duże jest zainteresowanie tym projektem. Same mieszkania nie wystarczą, aby zachęcić młodych ludzi do zamieszkania w gminie Skwierzyna. Potrzebna jest praca. Nowe miejsca powstają dzięki rozwojowi strefy przemysłowej w Skwierzynie.

Najważniejsza zgoda

Pytamy burmistrza Lesława Hołownię, co jego zdaniem może przeszkodzić w realizacji bogatych planów rozwoju Skwierzyny:

To, czego się najbardziej obawiam, to brak zgody. Nie będzie zgody w samorządzie, w mieście, w gminie, to nie będzie wspólnej efektywnej pracy. A przykład z góry nie idzie dobry. Drugi problem, to brak młodych ludzi, chętnych do pracy w samorządzie. Myślę tu o urzędnikach i radnych. Jak spróbują, to poczują jak dużo satysfakcji daje możliwość zrobienia czegoś dobrego dla innych.

Sportowa motywacja

Lesław Hołownia to samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem, ale też sportowiec. Z pasją opowiada o tym, że sport nauczył go tego, że trzeba mieć plany i z uporem je realizować.

W młodości byłem dyskobolem. Osiągałem wyniki na poziomie krajowym. Drobna z pozoru kontuzja pokrzyżowała moje dalsze sportowe plany. Później zostałem trenerem. Moi zawodnicy osiągali super wyniki. I tak sobie i innym tłumaczę, że skoro ja, chłopak z Boryszyna, i moi zawodnicy mogliśmy zdobywać medale, to dlaczego Skwierzyna nie ma być najlepsza?

– mówi burmistrz Hołownia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto