Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna: radni sprzeciwiają się likwidacji świetnej porodówki! [GALERIA]

Redakcja
internet/materiały urzędu miejskiego w Skwierzynie
Do matek, protestujących przeciwko wygaszeniu oddziału położniczego w Skwierzynie, mają w środę dołączyć radni. Jest gotowy projekt stanowiska, które najpewniej zostanie przyjęte na sesji. Znamy treść jego projektu.

O planie tymczasowego zawieszenie działalności skwierzyńskiej porodówki pisaliśmy w GL kilka razy, ostatnio 11 czerwca w tekście „Porodówka o krok od zamknięcia. Ostateczna decyzja należy do wojewody”.
Wcześniej prezentowaliśmy głosy kobiet, które tam rodziły. Niemal 100 proc. z nich było zadowolonych, chwaliło opiekę i zaangażowanie personelu. Oraz warunki. Nic dziwnego - kilka lat temu oddział przeszedł gruntowny remont i dzięki temu kobiety miały tam znakomity standard dla siebie i dzieci.

Na papierze: zawieszenie. Ale panie boją się likwidacji
Jednak w związku ze spadającą liczbą porodów (w 2017 r. przyjęto ich 339, w zeszłym 318, w tym około 80) władze placówki postanowiły zawiesić oddział. Oficjalnie tymczasowo - od 1 lipca do końca roku. Jednak dla naszych Czytelniczek jest oczywiste, że nikt w styczniu 2020 r. nie wznowi działalności porodówki. Dlatego panie postanowiły działać i zaczęły przygotowania do protestu.
Teraz głos chce też zabrać rada miejska. W środę na sesji - na wniosek radnego Jacka Tula i radnej Zofii Zawłockiej - ma zostać podjęte specjalne stanowisko.

Jak się ma rzeczywistość, do wcześniejszych obietnic
W projekcie oświadczenia czytamy: „Rada miejska w Skwierzynie wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanej likwidacji oddziału ginekologiczno - położniczo-noworodkowego szpitala im. dr. n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie, prowadzonego przez grupę Nowy Szpital. Uważamy, że w niektórych dziedzinach życia, takich jak bezpieczeństwo czy ochrona zdrowia, nie można podejmować decyzji i wytyczać kierunków działania, kierując się jedynie względami ekonomicznymi. Zamknięcie oddziału to bardzo duże ograniczenie w zakresie dostępności do specjalistycznej opieki medycznej dla kobiet i dzieci. Z wyjaśnień członków zarządu szpitala wynika, że powodem takiej decyzji jest nieopłacalność utrzymania pionu ginekologiczno - położniczego, spowodowana zbyt małą ilością świadczonych usług, przy jednoczesnym zapewnianiu całodobowej opieki medycznej hospitalizowanym pacjentkom. Wraz z likwidacją oddziału likwidacji ulegnie dyżur pediatryczny, co oznacza, że po godzinie 15.00 na izbie przyjęć nie będzie udzielana dzieciom specjalistyczna pomoc medyczna. Dlatego pytamy: Czy zdrowie oraz życie kobiet i dzieci można wyceniać opłacalnością? Czy wcześniejsza likwidacja oddziałów pediatrycznego i intensywnej terapii oraz pracowni bakteriologicznej nie wystarczy? Jak mają się do aktualnej sytuacji zapewnienia kolejnych prezesów zarządu szpitala, dotyczące utrzymania całodobowego dyżuru pediatrycznego oraz niezmiennej liczby oddziałów szpitalnych? Na ścianie, w gabinecie nieodżałowanego budowniczego oddziału dziecięcego i położniczego skwierzyńskiego szpitala śp. dr. nauk medycznych Radzimira Śmigielskiego, wisiał oprawiony tekst „Modlitwy Majmonidesa” - lekarza i filozofa średniowiecza. Wśród dziesięciu tez znajdowała się taka: „Nie dopuść Panie, aby pragnienie zarobku kierowało sztuką moją i odsunęło od obowiązku czynienia dobrze dzieciom twoim”. Parafrazując tezę filozofa: misją szpitala nie może być tylko biznes, lecz przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom. Apelujemy zatem do zarządu szpitala o ponowne przeanalizowanie planowanej decyzji i wzięcie pod uwagę głosu mieszkańców (...)”.

To była wizytówka miasta, więc nie można teraz milczeć
Radny Jacek Tul, współinicjator projektu oświadczenia, w rozmowie z reporterem GL zaznaczył, że na razie wszystko to, co jest w tekście stanowiska, to zdanie jego i radnej Zawłockiej. Liczy, że w środę na sesji będzie to już jednak stanowisko całej rady. I że w ten sposób - być może - uda się wpłynąć na plany szpitala. - Poza tym jestem zdania, że nie wolno nam milczeć w takich momentach. Porodówka była naszą wizytówka, przez lata przyjeżdżały tu nawet panie spoza województwa - taką miała renomę - dodaje radny.
Sesja rady miejskiej w Skwierzynie zaczyna się w środę o 14.00 w sali narad urzędu miasta. Każdy może przyjść na obrady.
Przypomnijmy: pismo z wnioskiem o zamknięcie oddziału już jest u wojewody. Władysław Dajczak do końca czerwca musi zdecydować, czy wyraża na taki krok zgodę.

Taki jest plan środowych obrad

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Wnioski do porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z sesji nr XI/19 z 22.05.2019 r.
  4. Przyjęcie sprawozdania z działalności Burmistrza Skwierzyny za okres od 14 maja 2019 r. do 11 czerwca 2019 r.
  5. Raport o stanie Gminy Skwierzyna za 2018 r.
    a)
    debata nad raportem,
    b)
    podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Skwierzyny wotum zaufania (druk nr 60/19).
  6. Rozpatrzenie sprawozdania finansowego Gminy Skwierzyna oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za rok 2018:
    a)
    odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze w sprawie wydania opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za rok 2018 - Skarbnik Gminy,
    b) zapoznanie z wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Skwierzyny oraz uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wydania opinii o wniosku Komisji – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej,
    c) dyskusja,
    d) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za 2018 r. (druk nr 61/19),
    e) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Skwierzyny z tytułu wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za 2018 r. (druk nr 62/19).
  7. Przyjęcie sprawozdania finansowo-rzeczowego z działalności sołectw; fundusz sołecki 2018 r.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Skwierzyna (druk nr 63/19).
  9. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Skwierzyna (druk nr 64/19).
  10. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Powiatowej w Międzyrzeczu (druk nr 65/19).
  11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 r. (druk nr 66/19).
  12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Skwierzyna na lata 2019-2030 (druk nr 67/19).
  13. Przyjęcie oświadczenia zawierającego stanowisko Rady Miejskiej w Skwierzynie w sprawie planowanej likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego Szpitala im. dr. n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie zarządzanego przez Grupę Nowy Szpital.
  14. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
  15. Zamknięcie obrad.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto