MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewają, grają, są kreatywni. Twórczość osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska, Polska Press
Osoby niepełnosprawne prezentowały w miniony weekend talenty aktorskie i wokalne. Wszystko z okazji pierwszej edycji międzynarodowego przeglądu Twórczość Osób Niepełnosprawnych, jakie zorganizowano w ramach programu "Umieć się spotkać" w Centrum Kultury Wrocław - Zachód przy ulicy Chociebuskiej.

Przegląd trwał trzy dni. Na festiwal przyjechali m.in. goście z zagranicy, m.in. grupa teatralna DramAS z Czech, która zaprezentowała spektakl pt. "Snehen". Było to niezwykłe przedstawienie, ponieważ jeden z bohaterów miał wpaść na pomysł, że między styczniem a lutym będzie trzeci miesiąc. Nazwał go właśnie snehen, od czeskiego przysłowia. Snehen to czas, w którym dzieją się rzeczy niemożliwe. I właśnie odtwórcy wszystkich ról w spektaklach udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, a wielu z nich ma ukryte talenty.

- Nie przypominam sobie, żebym była w teatrze jako widz tak wciągnięta w to, co się dzieje scenie. W każdym z nas od urodzenia drzemie poczucie bycia równolegle w innym świecie, każdy może być artystą. A tu, podczas tego przeglądu, osoby niepełnosprawne pokazały, że są prawdziwymi artystami i co ważne, są na scenie sobą. Prowadzi ich chęć bycia kimś innym. Ale wzruszające jest to, że odgrywając role, są sobą - komentuje aktorka Anna Seniuk, która obejrzała w sobotę wszystkie spektakle.

Ale spektakle i koncert to nie wszystko.

- Mamy też wystawę prac uczniów z Dolnośląskiego Ośrodka Osób Niesłyszących i Słabosłyszących z Wrocławia - zachęca Renata Merk-Tokarska. - Osoby niepełnosprawne są jak najbardziej kreatywne i twórcze i nierzadko z ogromnymi talentami. Często bywa tak, że osoby niepełnosprawne mają inną wrażliwość, która może im pomagać rozwijać się artystycznie. W programie "Umieć się spotkać" chodzi o ogólną dostępność kultury dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy mogą tworzyć kulturę i uczestniczyć w niej. Nasze Centrum chce być przyjazne dla wszystkich.

W przeglądzie teatralnym uczestniczyli nie tylko niepełnosprawni, ale również m.in. goście z Zielonej Góry (grupa Efemeryczny Smok). W niedzielę w ramach festiwalu mogliśmy wziąć udział w koncercie "Na ziemi jest o niebo lepiej" i usłyszeć m.in. Łukasza Barucha (współzałożyciela Fundacji Wygrajmy Razem), Karolinę Żelichowską, Ewę Domańską, a także pochodzącego z Meksyku, a mieszkającego w Polsce Francisco Javiera Ridrigueza Ortegę.

Łącznie w przeglądzie wzięło udział kilkadziesiąt osób. W przyszłości przedstawiciele Centrum Kutlury Wrocław - Zachód planują zorganizowanie wystawy obrazów tworzonych przez osoby malujące ustami lub stopami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto