Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stal Gorzów i Falubaz Zielona Góra póki co „na warunku”, ale nie ma powodów do zmartwień

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Przed każdym sezonem kluby żużlowe muszą poprawić infrastrukturę swoich stadionów.
Przed każdym sezonem kluby żużlowe muszą poprawić infrastrukturę swoich stadionów. Jarosław Miłkowski
Stal Gorzów i Falubaz Zielona Góra otrzymały licencje warunkowe na udział w przyszłorocznych żużlowych rozgrywkach ligowych. Tzw. licencje zwykłe obu klubom z pewnością zostaną przyznane przed rozpoczęciem sezonu 2022, po wykonaniu ostatecznych prac związanych z infrastrukturą stadionów.

Działający przy Głównej Komisji Sportu Żużlowe zespół do spraw licencji tradycyjnie w grudniu zakończył proces weryfikacji dokumentów licencyjnych, których skompletowanie leży po stronie obowiązków wszystkich klubów żużlowych. Po ich analizie GKSŻ wydaje komunikat o przyznaniu, bądź odmowie wydania poszczególnym klubom uprawnień do udziału w rozgrywkach ligowych. Zwykle jest tak, że bardzo rzadko „na starcie” procesu licencyjnego przyznawane są licencje zwykłe, czyli takie, które pozwoliłyby drużynom natychmiast przystąpić do rywalizacji w którejś z lig. W tym roku przyznane zostały tylko trzy takie licencje. Pozostałe – za wyjątkiem jednej odmowy – to tzw. licencje warunkowe. Otrzymały je m.in. wszystkie kluby PGE Ekstraligi. W tym gronie jest Stal Gorzów, jedyny lubuski zespół startujący w najwyższej klasie rozgrywek.

Prawnik GKSŻ: Wynika to głównie z kwestii infrastrukturalnych

- Nie jest powód do zmartwień. Te licencje wynikają głównie z kwestii infrastrukturalnych – tłumaczył serwisowi Polskizuzel.pl Łukasz Szmit, prawnik GKSŻ, członek zespołu ds. licencji dla klubów. - Dużo zmian przeprowadzono w tym zakresie. Te sprawy są szczególnie wyśrubowane w PGE Ekstralidze. Kluby są jednak na etapie korygowania i dopasowywania się do wymogów. Pamiętajmy, że w sprawach infrastruktury kluby są często uzależnione od samorządów, bo stadiony są miejskie. Takie inwestycje, jak budowa odwodnienia liniowego, zakup plandeki czy bandy, o ile robi to miasto, wymagają przetargu i czasu. To trzeba ogłosić, znaleźć wykonawcę i dopiero potem działać.

Dyrektor Stali Gorzów: Wszystko mamy pod kontrolą

Co musi zrobić Stal Gorzów, by otrzymać licencję zwykłą?

– Większe środki, które od sezonu 2022 Ekstraliga Żużlowa będzie przekazywała klubom są środkami celowymi, które muszą zostać przeznaczone na spełnienie nowych warunków m.in. dotyczących infrastruktury stadionowej – powiedział Tomasz Michalski, dyrektor zarządzający Stali Gorzów. – Związane jest to z m.in. kupnem plandeki, która będzie chroniła tor przed opadami, czy odwodnieniem liniowym toru. Musimy też zamontować dodatkowe oświetlenie, nad którym pochyla się też miasto, bo miało świadomość tego, że takie działania trzeba będzie wykonać. Wymienimy też bandę dmuchaną, która straciła licencję. Wszystko mamy pod kontrolą. Jestem przekonany, że wszystkie tematy zostaną sprawnie załatwione, dlatego kibice mogą być spokojni. Ja z kolei liczę na ich dużą obecność na stadionie w przyszłym roku i wielki doping naszej drużynie. A tymczasem życzę fanom zdrowych i pogodnych świąt oraz wiele szczęścia w nadchodzącym roku.

Prezes Falubazu: W ekstralidze nic z tą bandą nie musielibyśmy robić

W pierwszej lidze dwa kluby – ROW Rybnik i Start Gniezno – otrzymały licencje zwykłe. Pozostałe, w tym Falubaz Zielona Góra, są „na warunku”.

- Musimy zainstalować dodatkowe elementy znajdującej się na prostej toru bandy absorbującej uderzenia. Jest to standardowa procedura i klub już prowadzi związane z tym tematem prace – powiedział Wojciech Domagała, prezes zielonogórskiego klubu. – Sytuacja jest jednak trochę dziwna, bo gdybyśmy nadal ścigali się w ekstralidze, to nic z tą bandą nie musielibyśmy robić. Wynika to z różnych wymogów regulaminowych obowiązujących w obu ligach.

Na uzupełnienie dokumentów licencyjnych kluby mają jeszcze sporo czasu. - Do połowy marca kluby mają czas na załatwienie spraw – stwierdził Łukasz Szmit. - Oczywiście jest jeszcze instytucja odstępstwa, jeśli istnieją czynniki obiektywne uniemożliwiające wykonanie jakiejś pracy. Wszyscy chcą, ale napotkali trudności. Wtedy może być odstępstwo.

Nieznany los Niemców w drugiej lidze

Nie wiadomo, jak potoczy się postępowanie wobec jedynego klubu, któremu odmówiono przyznanie licencji. Jest to drugoligowy MSC Wolfe Wittstock. Przyczyny, które spowodowały obecną sytuację Niemców nie zostały upublicznione.

- Nie mogę się wypowiadać na temat przyczyn – powiedział Łukasz Szmit. - Jako członek zespołu podpisałem zobowiązanie do poufności. Zachowanie tych spraw w tajemnicy jest też w interesie klubu. To są często dane wrażliwe, nierzadko finansowe.

Podział drużyn na poszczególne ligi w sezonie 2022

  • PGE Ekstraliga: Unia Leszno, GKM Grudziądz, Sparta Wrocław, Stal Gorzów, Włókniarz Częstochowa, Motor Lublin, Apator Toruń, TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. – wszyscy licencje warunkowe.
  • eWinner I Liga: ROW Rybnik, Start Gniezno – oba kluby licencje zwykłe, Falubaz Zielona Góra, Wybrzeże Gdańsk, Orzeł Łódź, Polonia Bydgoszcz, Wilki Krosno, Devils Landshut – wszyscy licencje warunkowe.
  • II Liga: Kolejarz Rawicz – licencja zwykła, PSŻ Poznań, Unia Tarnów, Kolejarz Opole, RTŻ Rzeszów, Lokomotive Daugavpils, Polonia Piła – wszyscy licencje warunkowe, Wolfe Wittstock – odmowa przyznania licencji.

WIDEO: Bartosz Zmarzlik zdobył upragniony tytuł mistrza Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto