Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wcześniaka w Bielsku-Białej. Szpital Wojewódzki cały fioletowy

KLM
Zespół oddziału patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - z okazji Światowego Dnia Wcześniaka pracownicy ubrali stroje koloru fioletowego.
Zespół oddziału patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - z okazji Światowego Dnia Wcześniaka pracownicy ubrali stroje koloru fioletowego. materiały prasowe szpitala
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej w niedzielę 17 listopada wieczorem zostanie podświetlony na fioletowo - tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W bielskim Szpitalu Wojewódzkim od 1 stycznia 2019 r. urodziły się 122 wcześniaki.

Dzień 17 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Wcześniaka. Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Właśnie z okazji tego dnia elewacja Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zostanie podświetlona wieczorem na kolor fioletowy, który jest przypisany wcześniakom - w literaturze ten kolor dedykowany jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

Jak informują przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej od 1 stycznia 2019 r. na oddziale noworodków przyszło na świat 122 wcześniaków. Wśród dzieci, które uratowano od początku tego roku na oddziale patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego, najmniejsze były trzy dziewczynki. Pierwsza po urodzeniu ważyła zaledwie 540 gramów, druga – 570 gramów, a trzecia – 600 gramów.

– Szansa przeżycia noworodka urodzonego w 23 tygodniu ciąży, z masą ciała 500 gramów wynosi około 20 procent. Wiedza, doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, który mamy do dyspozycji sprawiają, że ratujemy coraz więcej niedojrzałych noworodków – mówi dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka.

Lekarze zwracają uwagę, że tak małe dzieci często chorują na zapalenie płuc, dlatego pierwsze miesiące życia spędzają w inkubatorach i oddychają za pomocą respiratora.

Na świat w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przyszły na świat także tzw. późne wcześniaki, urodzone między 34 i 36 tygodniem ciąży i ważące często poniżej 2500 gramów. To noworodki często mające kłopoty z karmieniem, które po wyjściu ze szpitala częściej chorują na zakażenia układu oddechowego.

Danuta Zimmer podkreśliła, że w walce o życie i zdrowie wcześniaka ogromną rolę odgrywają rodzice. To ich miłość, dotyk sprawia, że noworodek czuje się bezpiecznie i walczy o życie i zdrowie. W tej batalii, która trwa czasami tygodniami, towarzyszy dzieciom przez całą dobę personel oddziału patologii noworodka. – Oddajemy się tej pracy z pasją i poświęceniem – podkreśla Danuta Zimmer.

Kierownik oddziału patologii noworodka przyznała, że w zespole którym kieruje każdy ma świadomość, że od jego pracy zależy efekt terapii dziecka. Lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, położne i cały personel pomocniczy, aktywnie włączają się w proces leczenia. - Stanowimy zgraną ekipę także poza pracą. Takie święto jak Światowy Dzień Wcześniaka to okazja, aby tym wszystkim ludziom pogratulować codziennej pracy – uśmiecha się lekarka.

Najmniejsze dziecko uratowane w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przyszło na świat w 2005 roku. Dziewczynka urodziła się przed planowanym terminem porodu i ważyła zaledwie 480 gramów, czyli mniej, niż pół kilograma cukru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto