Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turkusowy marsz przeszedł ulicami Gorzowa [ZDJĘCIA]

Renata Animucka
marsz turkusowy w Gorzowie
marsz turkusowy w Gorzowie
Pod hasłem „Badam się, więc mam pewność”, ulicami Gorzowa przeszedł turkusowy marsz, wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, które niosły transparenty i baloniki.

Chcemy wyjść do Lubuszanek z informacją o tym, że warto wykonywać badania profilaktyczne, żeby nie było za późno – mówił ginekolog Mariusz Stępień. To pierwsza tego typu inicjatywa. Organizatorami marszu byli: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp.

Mamy haka na raka!
W marszu wzięli udział m.in. słuchacze Uniwersytetu III Wieku i uczniowie gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych: III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Budowlanych. – Nie musieliśmy namawiać uczniów do uczestnictwa w tej akcji, to ciekawa forma, sami przygotowaliśmy transparenty. O badaniach mówi się coraz głośniej, ale dla wielu nastolatków profilaktyka to nadal wstydliwy temat, dlatego warto wciąż o tym przypominać – opowiadała dziennikarzom jedna z opiekunek młodzieży. Uczestnicy ruszyli kilka minut po godzinie 10.00 z Placu Grunwaldzkiego w Gorzowie Wlkp., przeszli ulicami Mieszka I, Chrobrego, Wełniany Rynek, aż do placu katedralnego. W śródmieściu rozlegały się okrzyki: „Zrób cytologię, miej pewność”, „Mamy haka, na raka”, „Nie dla raka”!. Mieszkańcy miasta zatrzymywali się z ciekawością, dostawali materiały informacyjne od uczestników akcji. – Ciekawe te balony i ulotki w jednym kolorze, a o tych badaniach trzeba przypominać, sama sobie teraz uświadomiłam, że dawno nie byłam u ginekologa-podkreślała pani Anna z Gorzowa.

Choroba zbiera żniwo
Codziennie kilka milionów kobiet dowiaduje się, że ma raka. Następne kilka, umiera. Współczynnik zachorowań dla kobiet zamieszkujących województwo lubuskie - według danych Centrum Onkologii - wynosi 12,2 przy średniej krajowej 10,3 , natomiast współczynnik standaryzowany dla zgonów wynosi 6,3 przy średniej krajowej 4,8 , co stanowi statystycznie najwyższą umieralność w Polsce. Stąd inicjatywa, by z informacją o profilaktyce wyjść na ulice. – Często o powikłaniach nowotworowych dowiadujemy się, gdy jest już za późno. Gdyby kobiety wykonywały systematycznie badania cytologiczne, a kiedy trzeba kolposkopowe, moglibyśmy wygrać z rakiem. Po raz pierwszy organizujemy taki marsz. Doszliśmy do wniosku, że do mieszkanek trzeba wychodzić z informacją o badaniach, także w taki sposób. Poprzez venty i happeningi manifestujemy, jak ważne jest życie i zdrowie kobiety. W konsekwencji chodzi przecież o zdrowie całej rodziny – podnosił Mariusz Stępień, koordynator Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp. –Nie ustaję w staraniach, aby położne miały możliwość wykonywania badań profilaktycznych, było to jednym z wniosków po ubiegłorocznej konferencji „Wyprzedź raka”, która odbyła się w Gorzowie. – zaznaczyła senator Helena Hatka, która także uczestniczyła w marszu.

Zbadaj się, miej pewność
Organizatorzy marszu ustawili także specjalny namiot informacyjny na placu katedralnym w Gorzowie. Mieszkanki mogły dowiedzieć się gdzie i jakie badania można wykonać, a także nauczyć się samobadania piersi. Ośrodki promujące profilaktykę nowotworową coraz częściej uczestniczą w akcjach plenerowych. Docierają także do małych miejscowości. Ze statystyk wynika, że właśnie na terenach wiejskich odnotowuje się dużą umieralność i zachorowalność na raka. Kolejna akcja informacyjna podczas Dni Otwartych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. już 19 października. Warto przypomnieć, że ośrodek koordynujący populacyjny program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest w trakcie wysyłki zaproszeń na bezpłatne badania. Dotyczy to kobiet między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto