Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W królestwie ptasich elegantek. Czaple białe na rzece Ołobok w Przetocznicy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Baraszkujące w rzece czaple nasz fotoreporter Artur Anuszewski spotkał w Przetocznicy koło zabytkowego mostu, który był jednym z ogniw systemu zapór wodnych, przesłaniającego bunkry Międzyrzeckiego Rejony Umocnionego.  Ptaki z wdziękiem pozowały do zdjęć, wyciągały długie szyje i z zaciekawieniem wpatrywały się w obiektyw.
Baraszkujące w rzece czaple nasz fotoreporter Artur Anuszewski spotkał w Przetocznicy koło zabytkowego mostu, który był jednym z ogniw systemu zapór wodnych, przesłaniającego bunkry Międzyrzeckiego Rejony Umocnionego. Ptaki z wdziękiem pozowały do zdjęć, wyciągały długie szyje i z zaciekawieniem wpatrywały się w obiektyw. Artur Anuszewski
Około 30 czapli białych baraszkuje na rzece Ołobok w Przetocznicy w powiecie świebodzińskim. Nie boją się przejeżdżających obok samochodów. Ostatnio wdzięcznie pozowały naszemu fotoreporterowi.

Baraszkujące w rzece czaple nasz fotoreporter Artur Anuszewski spotkał w Przetocznicy koło zabytkowego mostu na rzece Ołobok, który był jednym z ogniw systemu zapór wodnych, przesłaniającego bunkry Międzyrzeckiego Rejony Umocnionego. Ptaki z wdziękiem pozowały do zdjęć, wyciągały długie szyje i z zaciekawieniem wpatrywały się w obiektyw.

Co wiemy o tych ptakach? Czapla biała ma długą i smukłą szyję, porusza się z wyjątkową gracją, a podczas sezonu godowego wyrastają jej piękne długie pióra zwane rejterami. Są niebywale płochliwe, kolejne pokolenia wciąż uczą się że człowiek oznacza największe zagrożenie. Znane są lęgowiska na zbiorniku Jeziorsko i w ujściu Warty w Słońsku.

To największa biała czapla w Europie, wielkością dorównuje czapli siwej. Upierzenie ma śnieżnobiałe, w kątach dzioba żółty nieopierzony fragment skóry. W szacie godowej dziób ma czarny, a nogi żółte; z barków wyrastają wydłużone pióra. W szacie spoczynkowej dziób żółty, a nogi ciemne, żółtozielone.

Zobacz wideo z festiwalu piosenki w przedszkolu Jutrzenka

Wymiary średnie: długość ciała 80-100 cm, rozpiętość skrzydeł 145-170 cm, waga ciała 7500-1500 g.
Gniazduje w koloniach. Gniazdo umieszcza w trzcinach, rzadziej na drzewie.

W ciągu roku wyprowadza 1 lęg. Składa jaja w różnych porach (zależnie od regionu) 2 do 5 bladoniebieskich jaj o długości 60 mm. Wysiadywane są przez okres 25-26 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po ok. 6 tygodniach.

Harcerze zaśpiewali na cały region

Czapla biała żywi się zwierzętami wodnymi, a także owadami. Zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Australią i Antarktydą. Do niedawna czapla biała jedynie zalatywała do Polski. Obecnie jest tu także nielicznym ptakiem lęgowym. Wcześniej północny zasięg gniazdowania przebiegał przez Czechy i Słowację, obecnie następuje ekspansja tego gatunku na północ.

Czapla biała jest silnie związana ze środowiskiem wodnym, gdzie zdobywa pożywienie oraz wyprowadza lęgi. Najczęściej spotykana jest nad stawami hodowlanymi, zbiornikami zaporowymi, bagiennymi dolinami rzek oraz terenami zalewowymi.

Ta szkoła jest jak magnes. Przyciąga młodzież z całego powiatu!

Pierwszy przypadek gniazdowania czapli w Polsce odkryto w 1997 r. nad Biebrzą, kolejne stwierdzone lęgowiska znajdowały się m.in. na zbiorniku Jeziorsko, w ujściu Warty w Słońsku oraz na Warmii i Mazurach w rezerwacie Kwiecewo w gm. Świątki (powiat olsztyński). Liczną koncentrację białej czapli ostatnio można było zobaczyć w Przetocznicy na rzece Ołobok przy starym moście w gminie Skąpe, w powiecie świebodzińskim.

Więcej informacji z regionu w dzienniku "Gazeta Lubuska".

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto