Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy naukowcy badają szkielet niespotykanego nosorożca (ZDJĘCIA)

Redakcja
dr Bogusław Przybylski
Na prawie kompletny szkielet wymarłego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus udało się natrafić dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Podczas budowy odcinka drogi szybkiego ruchu S3 na przedmieściach Gorzowa Wielkopolskiego odsłonięto osady dwóch jezior, na powierzchni których utworzyły się torfowiska. To właśnie tam odkryto kości dużego ssaka.

Badaniami zajęli się naukowcy, którzy początkowo zamierzali jedynie pobrać próbki osadów z torfowisk. Gdy w trakcie prac odsłonięto kości nosorożca, było już jasne, że będzie to niezwykłe odkrycie.

W czasie trzech ekspedycji wydobyto w sumie ponad 100 kości, w tym fragment zwietrzałej czaszki i pełnym zestaw zębów. Złożyły się one na niemal kompletny szkielet, a dalszymi badaniami zajęli się Krzysztof Stefanik, Adam Kotowski i Urszula Ratajaczak z Zakładu Paleozoologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szczątki należą do ciepłolubnego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. To wymarły gatunek. Ale to nie jedyne odkrycie. Znaleziono także kość śródręcza należącą do kopalnego daniela (rodzina jeleniowatych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto