Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w międzyrzeckim muzeum „Rotmistrz Witold Pilecki 1901 – 1948”

Artur Anuszewski
W Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, 15 lutego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rotmistrz Witold Pilecki 1901 – 1948”.
W Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, 15 lutego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rotmistrz Witold Pilecki 1901 – 1948”. Artur Anuszewski
W Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, 15 lutego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rotmistrz Witold Pilecki 1901 – 1948”.

Podczas spotkania odbyła się prelekcja Jacka Pawłowicza, dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pt. „Rotmistrz Witold Pilecki 1901 – 1948”. Przedstawił w opowieść o życiu zwykłego człowieka, żołnierza, ojca i męża. W trakcie wystawy odbył się recital Marcina Gąbki, który zaprezentował pieśni Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Pani Żaneta Robak, wiceprezes Fundacji na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa, przypomniała założenia wystawy i podziękowała wszystkim osobom, które wsparły inicjatywę zorganizowania wystawy. Witold Pilecki (1901-1948) – polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej.

W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK.

Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau.

Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Poddano go torturom i postawiono przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto