Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielono mi… i kolorowo. O łąkach kwietnych w Międzyrzeczu

OPRAC.: materiały UG Międzyrzecz
Karolina Korenda-Gojdź
O zaletach zakładania łąk kwietnych mówi się ostatnimi czasy sporo. Oszczędzają wodę, bo ograniczają parowanie i tworzą je kompozycje roślin odpornych na suszę. Oszczędzają czas, bo są łatwiejsze w pielęgnacji, niż trawnik. Kosi się je tylko dwa razy do roku. Do tego dają schronienie owadom, a nawet pochłaniają pyły komunikacyjne. Międzyrzecz zdecydował się na założenie czterech łąk kwietnych. Będzie kolorowo i ekologicznie.

Międzyrzecz:

Cztery łąki

Łąki kwietne zaprojektowane zostały w czterech miejscach w Międzyrzeczu. Na terenie zieleni przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich, przy folwarku oraz na skwerze przy ulicy Jacka Malczewskiego oraz na terenie tzw. „łąki kolejowej”. Na zagospodarowanie wybrano większe połacie terenu, aby stworzyć miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców, ponieważ człowiek najlepiej wypoczywa wśród natury.

Bioróżnorodność zamiast trawnika

Gatunki tworzące miejskie łąki charakteryzują się m. in. łodygami i blaszkami liściowymi pokrytymi włoskami czy woskiem, co umożliwia akumulację pyłów komunikacyjnych. Nie tylko ograniczają emisję spalin ale wręcz sprzyjają oczyszczaniu powietrza. Wysokie i zwarte łąki zapobiegają także efektowi wysp ciepła. Zdolność retencji wodnej oznacza niższą temperaturę w mieście. Głęboki i rozbudowany system korzeniowy wielu gatunków dzikich kwiatów sprawia, że są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na suszę. Nie wymagają dodatkowego nawadniania i prezentuje się dobrze nawet w czasie suszy. Łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także dla ptaków.

Odpowiednia pielęgnacja

Utrzymanie charakteru łąki kwietnej wymaga zabiegu pielęgnacyjnego polegającego na koszeniu i usuwaniu niepożądanych gatunków chwastów i traw. Koszenie zazwyczaj wykonuje się 1 do 2 razy w roku, w okresie sierpnia – września, po okresie wysiewu nasion. Bardzo ważne jest, aby zostawić skoszone rośliny na łące, żeby mogły wyschnąć i wysypać się nasiona zawiązane przez nie.

Zielono mi… także w innych częściach miasta

Gmina Międzyrzecz opiekuje się terenami zielonymi w mieście m. in. takimi jak: Bulwar Jana Pawła II, Promenada nad Obrą, Planty przy ul. Kazimierza Wielkiego i Mieszka I, teren zieleni przy kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, tzw. „Kacze Doły”, „Łąka kolejowa”, „Park przy ul. Stoczniowców Gdańskich 1970”, tereny zieleni wzdłuż dróg gminnych.

Specjalna pielęgnacja

Trawniki w mieście ze względów bezpieczeństwa i estetycznych są koszone. Miejsca ze skoszonym trawnikiem wyglądają na zadbane i bardziej podobają się mieszkańcom. Koszenie pozwala również ograniczać rozsiewanie się ekspansywnych chwastów, które szybko dominują na obszarze pokrytym trawą. Dodatkowo, w niektórych miejscach mogą one ograniczać widoczność.

Pamiętajmy o alergikach

Niekoszone trawniki są w okresie kwitnienia silnie alergogenne, a ilość osób u których stwierdza się alergie, rośnie w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie. W ostatnich latach szereg naukowców twierdzi również, że koszenie traw zmniejsza populację kleszczy, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Polecamy również Państwa uwadze:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielono mi… i kolorowo. O łąkach kwietnych w Międzyrzeczu - Międzyrzecz Nasze Miasto

Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto