Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Życie w negatywie” — rodzina Kirstenów w obiektywie historii

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W stargardzkim Muzeum Archeologiczno-Historycznym uroczyście otwarto wystawę czasową pod tytułem „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie”. Wernisaż odbył się w miniony czwartek, a ekspozycja przenosi zwiedzających w czasy początków XX wieku, wprost do codzienności rodziny Kirstenów, której korzenie w Stargardzie sięgają roku 1888, kiedy to przeprowadzili się z niemieckiego Stralsundu.

Ekspozycja usytuowana jest na dwóch poziomach muzealnego gmachu. Oryginalne szklane negatywy i fotografie, część z nich wielkoformatowych, przedstawiają rodzinne kadry, stanowiące nie tylko zbiór osobistych pamiątek, ale i dokument epoki. Najciekawszym elementem wystawy może być strefa na dolnym poziomie, gdzie kustosz Przemysław Antczak z Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji MAH, stworzył namiastkę ciemni fotograficznej oświetlonej czerwonym światłem, prezentując tam znaczącą część kolekcji szklanych negatywów.

Antczak, mówiąc o wyzwaniach związanych z organizacją wystawy, podkreślił trudy aranżacji i ogrom pracy włożony w przygotowanie ekspozycji. Odwiedzający mogą także przymierzyć epokowe kapelusze i wykorzystać lustra, aby doświadczyć efektu "starych zdjęć" podczas robienia własnych fotografii.

Rodzinne portrety ukazują życie seniora rodu, Georga Kirstena, jego żony Clary oraz ich dzieci: synów Georga (juniora) i Carla oraz dwóch córek o nieznanych imionach. Georg senior, po przybyciu do Stargardu, objął stanowisko szefa warsztatów kolejowych, przechodząc z czasem na wyższą pozycję dyrektora, co wiązało się z przeprowadzką do reprezentacyjnego mieszkania.

Monika Ogiewa Sejnota, kierownik Działu Historii i Badań Nad Społecznością Lokalną, opisała dalsze losy rodziny w muzealnym roczniku "Stargardia". Senior rodu zmarł około 1920 roku w Kolonii, gdzie rodzina przeniosła się na emeryturze. Najmłodszy syn, Georg junior, został kupcem, a później bankierem, zmarłym bez dziedziców w 1977 roku. Losy pozostałych członków rodziny nie są znane.

Fotografie dokumentują zamiłowanie Kirstenów do fotografii, ukazując ich w codziennych, świątecznych oraz podróżniczych sytuacjach. Przedmiotem ekspozycji stały się zbiory odkryte podczas przygotowywań do wystawy poświęconej historii kolei stargardzkiej, przez co otrzymaliśmy szansę na bliższe poznanie tej fascynującej rodziny.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto